Средно 105 лв. ще ни струват само яйцата, козунакът и агнешкото за Великден
Великденската трапеза тази година ще бъде значително по-скъпа, което предполага, че ще бъде и по-оскъдна.
Бързата равносметка с традиционните продукти за празника показва, че при всички се наблюдава значителен ръст.
Това коментираха пред БТА икономическият анализатор Петър Мишев и анализаторът Цветомила Иванова от Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО) към КНСБ в навечерието на празника.
Боядисаните яйца, козунакът и агнешкото месо са основните храни, които присъстват на трапезата за Възкресение Христово.
По средна цена на яйцата през март 2023 г. според GlobalProductPrices.com България е на 4-о място сред 81 държави от цял свят.
Според изследването на малката потребителска кошница през месец март отчитаме ръст при яйцата с 95% спрямо март 2022 г. в големите търговски вериги. Това шоково поскъпване се потвърждава и от цените на едро през същия период, където яйцата регистрират ръст от 65 на сто, посочват анализаторите.
По думите им, ако проследим основните съставки за козунак, освен за яйца, добавяме разходи за брашно, при което има годишен ръст от 12,8%, прясно мляко, което нараства на годишна база с 48% и захар, при която нарастването достига 67% спрямо 2022 г.
Като добавим производствени разходи, труд, електричество, бензин - цената на качествен козунак, направен от истински продукти, достига над 20 лв./кг.
Агнешкото месо в хранителните магазини през март тази година струва около 25 лв/кг. За сравнение, преди година за Великден сме го купували за не повече от 20 лв./кг.
Всички тези сметки показват, че за Великденската трапеза ще са необходими около 105 лв., като не включваме салати, напитки и сладкиши.
Така че все по-малко домакинства ще могат да си позволят тази трапеза поради ниските доходи и трудното справяне с растящите цени, допълват Петър Мишев и Цветомила Иванова.
От Института представят резултати от регулярното си тримесечно изследване за издръжката на живота. За първото тримесечие на 2023 г. данните ще бъдат обявени след празниците.
"Според данните от проведеното изследване в края на месец март 2023 г. отново забелязваме нарастване на цените на стоките от малката потребителска кошница.
Темпът се задържа, но нарастването остава високо, особено за нискодоходните групи.
Притеснителен остава фактът, че цените на основните стоки и услуги в България достигат европейските, докато доходите и в частност минималната работна заплата, остават значително по-ниски от средноевропейските", изтъкнават анализаторите.
Междувременно министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов заяви, че цените на едро на храните падат, а на дребно са спрели да растат.
"В момента виждаме много промоции, но не е това, което търсим като резултат – те са временни, а ние търсим трайно намаление на цените", допълни той в отговор на въпрос какво се вижда през платформата за цените на храните, която служебното правителство направи.
По думите му прозрачността, която гарантира сайтът, показвайки всички процеси как се развиват, отделно законодателните инициативи, които се предприемат и контролът, който компетентните органи осъществяват, ще имат резултат.
Работим с търговските вериги, те разбират проблема, по-скоро няма някаква съпротива, и в крайна сметка целта ни е да гарантираме на българските граждани справедливи цени, подчерта министър Стоянов.