Тарт с рикота и вишни – магичният десерт, който изигра папите
Дори един най-обикновен тарт може да крие в себе си пластове история, стига да бъде създаден в Рим.
"Crostata di ricotta e visciole" (тарт с рикота и вишни), или кростата, както го наричат в Италия, е идеалният пример - с кремообразен слой от сладко суроватъчно сирене, щедро покрито с конфитюр и дебела кора, криеща тайна.
"Това е хитрост, измама", обяснява Рубен Бонди, готвач от римски еврейски произход, известен с видеоклиповете си в TikTok и Instagram, в които се навежда от балкона и пита съседите си: "Какво искате да ядете?" След това той приготвя всичко - от сандвичи с руло от солена треска до ризото от тиквички в импровизирана кухня върху климатик.
Изкуството да се прави много с малко е в основата на повечето римско-еврейски рецепти. Но в случая с Crostata di ricotta e visciole изобретателността е още по-голяма, разказва историята на десерта BBC.
Рубен смята, че рецептата, която използва, е създадена, за да заобиколи абсурдната забрана за продажба на сирене и млечни продукти, наложена на евреите от Ватикана през XVIII век, както е описано в глава XXIV от Едикта за евреите на папа Пий VI (1775 г.).
Църквата е правила всичко възможно да вгорчи животът на евреите. Те трябвало да носят парче жълт плат, зашито на шапката им, подобно на времето, когато са принудени да носят звездата на Давид през Втората световна война.
Не можели да разговарят с християни; не можели да палят традиционните факли, използвани за почитане на мъртвите по пътя от синагогата до гробището; било им забранено да се занимават с търговия, включително да продават сирене.
Еврейските пекари измислили хитра стратегия за своята Crostata di ricotta e visciole. Както обяснява Бонди, те покрили обикновения тарт с горен слой тесто, така че никой да не може да види рикотата отвътре и да го продават без страх. Историята на сладкиша става символ на еврейската изобретателност и устойчивост пред лицето на вековното потисничество.
Само че това може и да не е вярно.
"Това абсолютно не е вярно! Това е тарт, който баба ми е измислила преди около 65 или може би 75 години. Това с папите от Ватикана няма нищо общо с нея", казва Сандра Кало, една от шестте жени, които управляват Pasticceria Boccione, единствената римска сладкарница, от която можете да си купите оригиналната Crostata di ricotta e visciole.
Магазинът е разположен на главния площад на гетото, в което някога евреите били принудени да живеят, а днес елегантен квартал в сърцето на града, между река Тибър, Пантеона и Кампо ди Фиори. Въпреки че няма никакъв надпис, сладкарницата е толкова популярна, че хората се редят на опашка до средата на площада, за да си купят сладкиши.
Според Кало, баба ѝ е измислила рецептата веднага след войната, когато Италия се опитва да си стъпи на краката. "Ние сме първите, които го правят. Другите могат да го копират, но очевидно никога няма да е същото", категорична е тя.
Кало има два професионални съвета, един за печенето и един за дегустацията: колкото повече намазвате горния слой с яйце, толкова повече потъмнява и не забравяйте да ядете кростатата студена, за да усетите истинския ѝ вкус, перфектна комбинация от мека кремообразност и плодов вкус.
Допълва, че за десерта няма писмена рецепта: "Всичко е в главата ни".
Разказът на Кало за произхода на тарта е вдъхновяващ, но и той може би не е напълно верен.
"Няма записи, а само улики", казва Клаудио Прокача, историк и директор на културния отдел на еврейската общност в Рим.
Той смята, че вишните идват от Югоизточна Европа и Азия и най-вероятно са донесени в Рим от първите евреи, които се заселват в столицата между II в. пр.н.е. и I в. от н.е. - първо като посланици, търговци и освободени роби, а по-късно като затворници по време на първата еврейско-римска война (66-73 г.). Той смята, че в резултат, сладкишът е създаден след това.
"Това е дълга история, която започва със съюз, окупация и накрая - с война и разрушаване на Йерусалимския храм", обяснява той. Според Клаудио този тарт - със съчетанието на рикота и вишни от Изтока - е метафора на древните отношения между Рим и най-старата му религиозна група, където всеки слой остава различен, като същевременно обогатява другия.
В крайна сметка, без документи и записи никога няма да разберем как се е появила Crostata di ricotta e visciole. Каквато и да е истината, всички тези разкази за устойчивост и оцеляване в тежки времена, споделят желанието да се съчетаят две култури, подобно на вишни и рикота, във вкусно обещание за живот, завършва BBC.