Софийският градски съд реши, че бизнесменът Васил Божков остава в ареста, след като прокуратурата поиска постоянно задържане по делото, свързано с хазартния му бизнес.

По него Божков е обвинен в подкупи на висши длъжностни лица, като председатели на Държавната комисия по хазарта и нейни служители, за да бъдат заплащани по-ниски такси от неговите компании, да се пречи за издаването на лицензи на конкуренти, да се контролира секторът.

Според съдия Христинка Колева по делото има събрани достатъчно доказателства, че бизнесменът е извършил престъпленията, за които е обвинен, предаде БТА. Колева прие, че Божков може да се укрие и затова трябва да остане под стража. Мярката може да бъде обжалвана на втора инстанция на 5 септември. Васил Божков не е бил намерен на нито един от адресите, които са известни. Освен това срещу него е имало и процедура по екстрадиция, посочиха от държавното обвинение, цитирани от БТА. Очевидно е, че се е крил доста време, имал е значителен финансов ресурс, заяви прокуратурата. Според прокуратурата от 2010 г. Божков е структурирал организация от фирми, но и десетки в офшорни зони. Парите били управлявани от компании в Швейцария. Голяма част от фирмите са свързани с руски граждани. По разследването има над 250 тома доказателства, като част от тях са и секретни.

Прокуратурата иска от съда постоянен арест за Васил БожковОсвен, че е обвиняем, Васил Божков е и призован като свидетел по делото срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов

По време на заседанието бяха цитирани показания на редица свидетели, сред които тези на бившия председател на Комисията по хазарта Мария Филипова. Тя разказала, че Васил Божков я е посетил в кабинета ѝ с цел да изградят добри отношения каквито имал с прпедишния председател на комисията, след което започнал "да я опипва, целува и направил опит да я изнасили".

Разпитвана е и Екатерина Захариева, бивш министър на правосъдието, по отношение на международния паспорт на Божков.

Компютърна експертиза, изнесана от обвинението в съдебната зала, показа, че той поддържал имейл комуникация с Русия, в т.ч. с ръководителя на „Вагнер“ Евгений Пригожин.

Част от комуникацията разкрива и намерения за развиване на хазартна дейност в анексираната част на Крим. В мейлите има информация и за комуникация с бившия шеф на "Роснефт" Алексей Гарбер и други лица, които са в санкционен списък на ЕС.

Намерени са данни за комуникация и с Грузия, където са намерени доказателства за връзка с местната национална лотария.

Адвокатът на Божков Георги Гатев коментира след края на съдебното заседание, че твърденията на прокуратурата за връзки на Божков със загиналия в самолетна катастрофа в Русия Евгений Пригожин нямат нищо общо с делото за хазартната му дейност, по което той е обвиняем от прокуратурата.

Относно цитираните показания на Мария Филипова, Гатев изрази учудване защо се споменават по това дело, след като са по другото - т.нар. "криминално".

Васил Божков ще бъде незабавно задържан, ако днес пристигне в БългарияСлед като през 2020 г. напусна страната, малко преди да стане обект на поредица от разследвания, за него беше издадена международна заповед за издирване

Според прокурор Ангел Кънев Божков е бил предупреден от български политици за подготвяната акция срещу него и затова е напуснал България изпреварващо през януари 2020 г., когато прокуратурата започна разследвания срещу него и бизнесите му. Кънев обяви, че обвиняемият е подбудител на над 300 длъжностни престъпления и че е плащал подкупи (по 10 000 лева на ден) на бивш председател на хазартната комисия Огнемир Митев.

"Прокуратурата може да иска каквото си иска", коментира Васил Божков в началото на заседанието.

Той определи като „глупости” твърденията, че е водил кореспонденция с Евгений Пригожин. „Абе, глупости, тъпи въпроси ми задавате, вижте правосъдието в България какво е”, бяха точните думи на Божков пред журналисти, след като излезе от съдебната зала.

Адвокатът му Георги Гатев посочи пред медиите, че за първи път чува за тези неща и няма как да направи връзка с делото.

"Това са неща, които не ясно как и кога са вкарани в делото, истории за Крим, за войната в Украйна, Африка. Отдавна знам, че има секретни данни по делото, но това е незаконосъобразно, защото делото е за хазартна дейност", коментира Гатев.

Прокурорът по делото Ангел Кънев коментира пред медиите, че връзката с Пригожин е изведена от доказателствата, събрани по делото.

На въпрос на БТА как се установява, че от другата страна на кореспонденцията е наистина Евгений Пригожин, а не някой друг с фалшиво име, Кънев каза само, че това била установено с разпити на свидетели, технически и счетоводни експертизи.

Георги Гатев отказа да отговори конкретно на въпрос на БТА кои хора имат интерес Божков да е в ареста. Начинът, по който се отразяват събитията в последните дни, показва, че явно някой има интерес, смята той.

В последните дни се появи информация, че Божков е поръчал убийството на Алексей Петров, даде пример Георги Гатев.

Адвокатът посочи още, че в Обединените арабски емирства има специални традиции и никой не може да каже защо до момента емирствата не са разрешавали на Божков да се върне. Властите там имали свое виждане и не дават обяснение на никого.