Европейската комисия (EK) разследва сделката, която дава на „Булгаргаз“ достъп до доставки на газ през Турция, съобщава порталът ICIS, като се позовава на официално писмо на комисията.

Разследването е мотивирано от възможни нарушения на правилата на ЕС за конкуренцията.

В писмото, изпратено по-рано този месец, Генерална дирекция "Конкуренция" на ЕС иска от "Булгаргаз" да изпрати изчерпателен списък с документи, включително информация, свързана със споразумения за доставка с турския оператор BOTAS и резервиране на капацитет на турско-българската граница.

Освен това тя иска от българския газов оператор да изпрати информация за договорите, които са сключени или са в процес на договаряне, при които той може да действа като изключителен представител или дистрибутор за доставка на газ в България или другаде в ЕС.

Разследването идва на фона на опасенията, че "Булгаргаз" може да е единственото дружество в ЕС, което има достъп до природен газ чрез турската инфраструктура и потенциално да действа като посредник за газ, осигурен в Турция и доставен в региона.

Трима българи са задържани във Великобритания за шпионаж в полза на РусияТримата заподозрени са били задържани през февруари и оттогава са държани под стража


Когато споразумението е обявено за първи път през януари, Европейската федерация на търговците на енергия изразява опасения за възможни нарушения на правилата за конкуренция.

„Българското правителство, сформирано след парламентарните избори през април, също възложи разследване на сделката за доставка като част от по-широк преглед на работата на предишната служебна администрация с мотива, че липсва прозрачност и че тя ще струва на страната милиарди“, пише още ICIS, като допълва, че все още няма отговор на исканията им за коментар, изпратени до “Булгаргаз“.

Споразумението, валидно за срок от 13 години, позволява на „Булгаргаз“ и BOTAS да си поделят дневния капацитет на граничния пункт Малко Търново. Преди това междусистемната връзка се използва за доставка на руски газ за Турция по Трансбалканския газопровод през България.

По силата на споразумението „Булгаргаз“ може да внася втечнен природен газ в Турция и да изтегля подобно количество регазифициран газ от граничната точка. В същото време BOTAS може да инструктира „Булгаргаз" да доставя втечнения природен газ в турски терминали или на други места в Европа.

Освен това турската компания може да поиска от „Булгаргаз" да резервира капацитет през българската газопреносна система за собствените си експортни нужди - или за България, или за доставка на количества за съседни държави като Румъния, Сърбия или Гърция.

Прокуратурата повдигна обвинения срещу бившия министър на енергетикатаБившият министър Александър Николов е обвинен за умишлена безстопанственост, защото не е упражнил контрол върху работата на директора на Булгаргаз, а заместникът му е обвинен за престъпления по служба


Делян Добрев, председател на парламентарната енергийна комисия, потвърди пред BTV, че такова разследване има, уточнявайки, че по негова информация то е започнало преди няколко месеца.

През последните седмици BOTAS обяви редица нови споразумения за доставка, включително с купувачи в Унгария, Румъния и Молдова. Очаква се обемите да преминават транзитно през България.

Повишаване на транзитните такси

Новината за разследването на ЕК идва и на фона на обявеното преди дни от българското правителство повишаване на транзитните такси за руския газ. Според изчисленията това трябва да прибави към държавната хазна още 3 милиарда лева, но в същото време то предизвика остри реакции от Унгария и Сърбия.

Решението, което оскъпява природния газ за Сърбия и Унгария с 20 лева на мегаватчас, е публикувано в Държавен вестник в петък и защитено от премиера Николай Денков, който посочва, че България има пълното право да наложи това повишение на таксите.

"Всъщност таксата, която ние въведохме, създава възможност за истинска конкуренция между течния природен газ от различни източници и газа, който идва от Русия“, посочва премиерът Денков, цитиран от БНТ.

В момента цената на синьото гориво в Европа се търгува за малко над 94 лв., така че допълнително оскъпяване от близо 20 лв. е сериозен скок.