Война за чипове: YMTC съди Micron, твърдейки, че нарушава патенти
Според източници на Reuters китайският производител на чипове Yangtze Memory Technologies Co (YMTC) е подал съдебен иск срещу американския си конкурент Micron Technology, твърдейки, че са нарушени осем негови патента.
Съдебното дело е заведено на 9 ноември в Окръжния съд на САЩ за Северния окръг на Калифорния и е насочено както срещу Micron Technology, така и срещу нейното подразделение Micron Consumer Products Group.
В съдебния иск се твърди, че Micron е използвала патентована технология на YMTC, за да осуети конкуренцията от страна на китайската компания и да увеличи пазарния си дял, без да компенсира по подходящ начин използването на изобретенията.
В интервю с Reuters, представител на YMTC потвърждава завеждането на съдебния иск: "Въпреки че не можем да обсъждаме подробности за висящи съдебни спорове, мога да потвърдя, че YMTC заведе дело в Окръжния съд на САЩ в Калифорния срещу Micron Technology, Inc за нарушаване на патентите на нашата компания, свързани с проектирането, производството и експлоатацията на технологията 3D NAND. Убедени сме, че този въпрос ще бъде решен бързо."
Micron Technology, основен играч в полупроводниковата индустрия, произвежда чипове DRAM и NAND, което я поставя в пряка конкуренция със световни гиганти като южнокорейските Samsung Electronics и SK Hynix, както и японската Kioxia, подразделение на Toshiba.
За разлика от Micron, YMTC е значително по-малка компания, която миналата година се сблъска с ограничения от страна на САЩ, които ѝ попречиха да закупува определени американски компоненти.
Юридическият сблъсък се случва на фона на нарастващите ограничения, налагани от САЩ върху износа на технологии за производство на чипове за Китай, позовавайки се на съображения за национална сигурност.
По-рано тази година Китай обяви, че продуктите на Micron са се провалили при проверка на мрежовата сигурност, което доведе до забрана за закупуването им от местни оператори на критична инфраструктура, информира Reuters.
Връзката на Micron с Китай е нестабилна през последните няколко години.
В миналото, най-големият пазар на Micron е бил в китай Китай, който през фискалната 2017 г. допринася за половината от приходите на Micron в размер на 20 млрд. долара. До 2022 г. обаче този дял е намалял до 16 % - спад, който се дължи на закриването на операциите за DRAM в Шанхай.
Съдебният процес е последното развитие в сложната мрежа от правни и търговски спорове, които бележат глобалния пейзаж на полупроводниковата индустрия, като резултатът от него може да има по-широки последици за динамиката на конкуренцията в сектора, отбелязва Reuters.
До момента Micron запазва мълчание по отношение на обвиненията.