Доларът отбеляза най-силен ръст от май 2022
Доларът поскъпна в петък, достигайки най-силния си седмичен ръст от май насам, тъй като търговците намалиха очакванията за ранно сваляне на лихвените проценти в САЩ през тази година, пише Reuters.
Силният старт на американската валута хвърли сянка върху еврото, въпреки че нарастващата инфлация в еврозоната изглежда отслабва пазарния натиск върху Европейската централна банка (ЕЦБ) да понижава лихвените проценти.
Отскокът на долара ще бъде подложен на изпитание от доклада за заплатите в неселскостопанския сектор, който се очаква да излезе до часове. Икономисти, анкетирани от информационната агенция, прогнозират, че през декември са открити 170 000 работни места, което е по-малко от 199 000 през ноември.
Представители на Федералния резерв през декември прогнозираха намаляване на лихвените проценти със 75 базови точки през 2024 г. Паричните пазари очакваха около два пъти по-голямо намаление, като тези очаквания стимулираха стремително рали на акциите и облигациите в края на годината.
Но от началото на годината надеждите на пазарите намаляват. Търговците вече очакват по-малко от 140 базисни пункта намаления през тази година, като шансът това да се случи през март е 62% - спад спрямо 86% седмица по-рано, показва инструментът CME FedWatch.
Мо Сионг Сим, валутен стратег в Bank of Singapore, коментира, че данните от тази седмица са показали, че пазарът на труда в САЩ изглежда се държи и "може би Фед все пак ще трябва да подчертае посланието за запазване на лихвите малко по-дълго от това, което пазарът очакваше доскоро".
В подкрепа на долара са и данните от четвъртък, според които частните работодатели в САЩ са наели повече работници от очакваното през декември. Това говори за трайно засилване на пазара на труда, което би трябвало да продължи да поддържа икономиката.
Последно доларът се повишава с 0,25% спрямо кошницата от валути до 102,69 и достига нов триседмичен връх. Индексът расте с 1,3% за седмицата, което е най-силното му представяне от седемте дни до 15 май.
Еврото пада
Еврото се понижава с 0,24% до 1,0919 долара и е напът да отчете спад от 1,09% за седмицата, което е най-рязкото му седмично отстъпление от началото на декември и прекъсва серията от три седмици на повишения.
Инфлацията в 20-членния блок се повишава до 2,9% през декември от 2,4% през ноември, което е малко по-слабо от очакванията за 3,0%. Данните са в съответствие с прогнозата на ЕЦБ, че инфлацията е достигнала дъното си през ноември и сега ще се задържи в диапазона 2,5%-3% до 2024 г., което е доста над целта ѝ от 2%, преди да се забави отново през 2025 г.
"Днешните данни само ще накарат инвеститорите да се загрижат повече за това дали ЕЦБ няма да стигне твърде далеч, като бъде прекалено рестриктивна в политиката си, което вероятно ще попречи на растежа", казва Даниела Хаторн, старши пазарен анализатор в Capital.com.
Йената, която е силно чувствителна към доходността на американските облигации, отслабва с 0,37% до 145,14 за долар, след като по-рано през сесията пада под триседмичното си дъно.
Доходността на 10-годишните американски държавни ценни книжа преминават психологическата граница от 4% и последно се търгуват на ниво от 4,04%.
Инвеститорите дърпат спирачката на очакванията си за излизане на Японската централна банка от курса на ултрахлабава парична политика в близко бъдеще, като опасенията във връзка със земетресението, което засегна западната част на страната по-рано тази седмица, пораждат допълнителни съмнения за промяна на политиката.