Изкуството на сделката: Технологичните гиганти се усмихват пред новата власт в САЩ
„През първия мандат всички се бореха с мен. През този всички искат да ми бъдат приятели“, коментира новоизбраният президент Доналд Тръмп
В поредица от посещения, вечери, обаждания, парични обещания и увертюри в социалните мрежи ръководителите на големи технологични компании, сред които Тим Кук от Apple, Сам Aлтман от OpenAI, Марк Зъкърбърг от Meta, Масайоши Сон от SoftBank и Джеф Безос от Amazon, се присъединиха към бизнес и световни лидери, които се опитват да подобрят позициите си пред новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на среща в частното му имение.
„През първия мандат всички се бореха с мен. През този всички искат да ми бъдат приятели“, каза Тръмп в Мар-а-Лаго, цитиран от CNBC.
По време на интервю във вторник главният изпълнителен директор на Salesforce Марк Бениоф казва, че бъдещата администрация на Тръмп изглежда по-заинтересована да чуе за въпроси, които са важни за индустрията, отколкото тази на Байдън.
Указание за това какво търси технологичната индустрия дойде само няколко дни преди изборите, когато Microsoft - която до голяма степен се опитва да покаже неутрална или двупартийна позиция - се обедини с близкия съюзник на Тръмп, рисковия капиталист Марк Андресен, за да публикуват пост, в който очертават подхода си към политиката за изкуствен интелект.
„Регулирането трябва да се прилага само ако ползите от него са по-големи от разходите“, се казва в документа, подписан от Андресен, бизнес партньора му Бен Хоровиц, главния изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела и президента на компанията Брад Смит.
Те също така призовават правителството да се откаже от всякакви опити за засилване на законите за авторското право, които биха затруднили компаниите да използват публично достъпни данни за обучение на своите системи за изкуствен интелект.
Бизнес лидерите казват, че „администрацията трябва да проучи практиките си за възлагане на обществени поръчки, за да даде възможност на повече стартъпи да продават технологии на правителството“.
Тръмп обеща да отмени мащабната изпълнителна заповед за AI на президента Джо Байдън, която имаше за цел да защити правата и безопасността на хората, без да задушава иновациите. Той не е уточнил какво би направил на нейно място, но в кампанията му се казва, че развитието на AI трябва да се „корени в свободата на словото и човешкия разцвет“.
Повече енергия за центровете за данни
Изборът на Тръмп за ръководител на Министерството на вътрешните работи, губернаторът на Северна Дакота Дъг Бъргъм, говори открито за необходимостта от увеличаване на електроенергията, за да се отговори на повишеното търсене от центровете за данни и изкуствения интелект, пише Fast Company.
„Битката за изкуствения интелект засяга всичко - от отбраната до здравеопазването, от образованието до производителността на страната“, заяви Бъргам на 15 ноември.
„И изкуственият интелект, който ще се появи през следващите 18 месеца, ще бъде революционен. Така че в администрацията на Тръмп просто има чувство за спешност и познания за справяне с това.”
Търсенето на центрове за данни се разраства през последните години поради бързия растеж на изчислителните облаци и AI, а местните правителства се конкурират за изгодни сделки с големите технологични компании.
Но тъй като центровете за данни започват да консумират все повече ресурси, някои жители се противопоставят на най-мощните корпорации в света поради загриженост за икономическото, социалното и екологичното здраве на техните общности.
Промяна в антитръстовите правила
„Може би големите технологични компании трябва да си купят копие от „Изкуството на сделката“, за да разберат как най-добре да преговарят с тази администрация“, предлага Пол Суонсън, антитръстов адвокат в адвокатската кантора Holland & Hart.
Въпреки че федералните регулатори започнаха да преследват Google и Facebook по време на първия мандат на Тръмп като президент - и процъфтяваха при Байдън - повечето експерти очакват втората му да облекчи антитръстовото правоприлагане и да бъде по-благосклонна към бизнес сливанията, отбелязва Fast Company.
Google може да се възползва от завръщането на Тръмп, след като по време на предизборната кампания той направи коментари, в които намекна, че разпадането на компанията не е в националния интерес на САЩ, след като съдия обяви търсачката ѝ за незаконен монопол.
Но последните номинации са облагодетелствали тези, които са били критични към големите технологични компании, което предполага, че Google няма да бъде напълно освободена от отговорност.
Отблъскване на ЕС
Известните скандални отношения на Тим Кук с ЕС могат да бъдат проследени назад до решението на Брюксел от 2016 г. по данъчно дело, насочено срещу Apple. Кук заклейми заповедта на блока Apple да върне до 13 млрд. евро (13,7 млрд. долара) ирландски данъци като „пълна политическа глупост“.
Тръмп, който тогава беше в първия си президентски мандат, се нахвърли върху блока, като нарече европейския комисар Маргрете Вестагер, която ръководеше кампания за специални данъчни сделки и репресии срещу големите технологични компании, „човек, който наистина мрази САЩ“.
В крайна сметка Брюксел беше оправдан, след като висшият съд на блока отхвърли жалбата на Apple тази година, въпреки че това не попречи на Кук да се обади на Тръмп, за да се оплаче, разказва републиканецът в подкаст през октомври.
Поправяне на грешките?
Алтман, Amazon и Meta са обещали да дарят по 1 млн. долара на фонда за встъпване в длъжност на Тръмп.
Бениоф от Salesforce посочва, че няма да дари пари за инагурацията заради връзките си с Time, който обяви Тръмп за „Личност на годината“ - решение, което доведе до снимка на новоизбрания президент на корицата на списанието.
„Мисля, че току-що дарихме тази снимка“, казва Бениоф.
„Той може да използва корицата на Time безплатно.“
По време на първия си мандат Тръмп критикуваше Amazon и се нахвърли срещу политическото отразяване в The Washington Post, който милиардерът Безос притежава. Междувременно Безос беше критикувал някои от предишните реторики на Тръмп. През 2019 г. Amazon също така заяви в съдебно дело, че пристрастията на Тръмп към компанията са навредили на шансовете ѝ да спечели договор с Пентагона на стойност 10 млрд. долара.
Напоследък Безос е наложил по-примирителен тон. Наскоро той заяви на срещата на върха DealBook на The New York Times в Ню Йорк, че е „оптимист“ за втория мандат на Тръмп, като същевременно одобри плановете на новоизбрания президент за намаляване на регулациите.
Дарението от Meta пък идва само няколко седмици след като Зъкърбърг се срещна с Тръмп на четири очи в Мар-а-Лаго.
По време на последната кампания Зъкърбърг не подкрепи кандидат за президент, но изрази по-позитивна позиция спрямо Тръмп. По-рано тази година той похвали реакцията на Тръмп след първия опит за убийство. Въпреки това през последните месеци републиканецът продължава да напада Зъкърбърг публично.
А Алтман, който е в правен спор със съперника си в областта на изкуствения интелект Илон Мъск, казав, че „не е толкова притеснен“ от влиянието на главния изпълнителен директор на Tesla в бъдещата администрация. Мъск, ранен инвеститор и член на борда на OpenAI, подаде иск срещу компанията по-рано тази година, твърдейки, че създателят на ChatGPT е предал основополагащите си цели за облагодетелстване на общественото благо, докато е преследвал печалби.