Политик от друго време: САЩ и светът се сбогуваха с Джими Картър
Животът на Картър обхваща 40% от съществуването на американската република
Петимата живи президенти на САЩ се събраха, за да почетат наследения от тях лидер Джими Картър на изпълнена с помпозност заупокойна служба в Националната катедрала на САЩ във Вашингтон.
Това е момент на тържествена почивка от политическото напрежение в столицата и подготовката за новата администрация, отбелязва The Wall Street Journal.
Изпращането на Джими Картър, най-моралистичният президент на Америка, се случва дни преди особено контрастиращият Доналд Тръмп да се върне на поста – това изглежда почти божествено уредено, коментира Financial Times. Заглавието и подзаглавието на медията гласят: „Америка се сбогува с Картър - и си спомня една ера преди Тръмп. Вашингтон отбелязва паметта на държавник с политически добродетели, за които мнозина се опасяват, че сега са в недостиг.“
„Вашингтон си спомня Джими Картър, символ на една по-джентълменска ера, докато президентството на Тръмп се очертава на хоризонта“, е посланието на WSJ.
Джими Картър почина на 29 декември на 100-годишна възраст, като надживя повечето членове в кабинета си и тези на Конгреса, служили, докато е бил президент в края на 70-те години.
Изключение е Джо Байдън, колега демократ, който през 1976 г. е първият сенатор, подкрепил Картър по време на кандидатпрезидентската му кампания. Байдън произнесе реч в негова памет 11 дни преди да напусне поста си.
Говорейки пред покрития със знаме ковчег на Картър, Байдън и други, възхваляващи 39-ия президент на САЩ, изтъкнаха, че са го запомнили като отдаден евангелски християнин и дългогодишен учител в неделното училище, който се е опитвал да възстанови почтеността на правителството, след като скандалът Уотъргейт оставя американците разочаровани от техните лидери.
„Силата на характера е трайният атрибут на Картър“, каза Байдън, цитиран от WSJ. Военноморски офицер и производител на фъстъци от малък град Джорджия, Картър „произхожда от къща без течаща вода или електричество и се издига до върха на властта“, но „никога не позволява на титлите и политиката да го възпират от мисията му да служи и оформя света.“
„Казахме истината, спазвахме закона, запазихме мира“, каза покойният Уолтър Мондейл, вицепрезидент на Картър, в посмъртно възхвално слово, прочетено от сина му. Заедно с четиримата други живи президенти - Бил Клинтън, Джордж Буш, Барак Обама и Джо Байдън – новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп седеше само на няколко метра от тях.
Сътрудниците на Тръмп казват, че е трудно да го накарат да слуша някого повече от няколко минути. В катедралата обаче му се наложи да прекара 90 минути в прославяне на качествата на добродетелта и характера, пише FT.
Картър почина няколко седмици след победата на Тръмп, слагайки край на живот, който обхваща 40 процента от съществуването на американската република.
Той е роден в малкото градче Плейнс, Джорджия и живее в къща без течаща вода или електричество. Почина в същия град и в скромния дом, в който е живял с покойната си съпруга Розалин от 50-те години на миналия век. Те се женят през 1946 г., по-малко от месец след раждането на Тръмп. Неговото президентство приключи със съкрушителното поражение през 1980 г. от Роналд Рейгън - 4 години преди раждането на бъдещия вицепрезидент на САЩ Джей Д. Ванс. Картър никога не се е интересувал от пари, пише FT.
В четвъртък на Америка беше напомнено за приноса на Картър. Въпреки че едномандатното му президентство се отхвърля като провал от някои, включително от Тръмп в много случаи, в катедралата беше изложен контрастен разказ за неговото наследство. Специален акцент изглежда беше поставен върху елементи, които Тръмп обеща да отмени. Картър създаде отделите по енергетика и образование, върна Панамския канал под панамския суверенитет, призна предизвиканото от човека изменение на климата, насърчи инвестициите във вятърни, слънчеви и други чисти технологии, професионализира федералната държавна служба и издигна правата на човека във външната политика на САЩ.
„Някои го смятаха за луд да приеме тези закони [за климатичните промени]“, каза един от внуците му, цитиран от FT. „Но той беше прав и сега го знаем.“
Ако погребенията са за живите, а не за мъртвите, изпращането на Картър послужи като напомняне за диво контрастиращите политически тенденции на Америка. Тръмп е на път да си върне властта в дух на отмъщение. Картър, чиято набожност се превърна в политическа отговорност, говореше за любов, може би твърде често. И двамата, по ирония на съдбата, бяха аутсайдери, които управляваха на популистки платформи. Но техните идеи за популизъм споделяха презрение към Вашингтон. В изявлението си след смъртта на Картър Тръмп беше изненадващо любезен: „Той работи усилено, за да направи Америка по-добро място и за това му отдавам най-голямото си уважение.“ Когато Картър навърши 100 години, Тръмп каза, че Байдън всъщност е „най-лошият“ президент и че в сравнение с него Картър изглежда „брилянтен“.
Въпреки това любезно изявление след смъртта на Картър, Тръмп по-късно се оплака, че знамената на САЩ ще се веят, спуснати наполовина, по време на встъпването му в длъжност на 20 януари. „Никой не иска да види това и нито един американец не може да бъде щастлив от това“, написа Тръмп в социалните медии, отбелязва WSJ.
Така или иначе, в разочарование на Тръмп, знамето на САЩ ще остане спуснато наполовина за 30 дни – знак на почит към всеки президент след смъртта му. Така звездите и ивиците ще бъдат малко по-ниско, когато Тръмп положи клетва на 20 януари. Може би това е още една от малките шеги на Бог, коментира FT.
Тръмп пристигна във Вашингтон в сряда преди погребението, за да се срещне с републиканците в Сената, за да начертае програма, която в много отношения ще обърне работата на демократите Картър и Байдън, посочва WSJ. Целите на Тръмп за втория мандат включват елиминиране на Министерството на образованието, създадено с подписа на Картър през 1979 г., и възстановяване на контрола над Панамския канал, даден на Панама в договор от 1977 г., договорен от Картър, допълва изданието.
Във вторник, когато останките на Картър пристигнаха във Вашингтон, след като лежаха в родния му щат Джорджия, Тръмп нарече договора „ужасно нещо“ и отказа да изключи използването на икономически или военни сила да превземе канала, предава WSJ
Друг дългогодишен съперник на Тръмп, напускащият поста министър-председател на Канада Джъстин Трюдо, също присъства на погребението на Картър. След победата си на изборите през ноември, Тръмп подразни Трюдо, като каза, че Канада ще получи по-ниски данъци и по-голяма национална сигурност, ако стане част от САЩ, подигравайки се на страната като 51-ия щат - и на Трюдо като неин губернатор.
Сега Трюдо вероятно ще бъде наследен като министър-председател от популистки законодател с боен стил, подобен на Тръмп.
Държавното погребение на Картър беше шестдневно събитие, изпълнено с пищност и протокол. По-рано тази седмица неговият драпиран със знаме ковчег беше пренесен до Капитолия на САЩ с теглен от коне кесон по авеню Пенсилвания, където тълпите някога са го аплодирали, докато пътува до Белия дом за встъпването си в длъжност като президент.
След службата във Вашингтон тленните останки на Картър трябва да бъдат транспортирани със самолет до Джорджия за частна служба и погребение в родния му град. Той ще бъде погребан до 77-годишната си съпруга Розалин, която почина през 2023 г.
През 1976 г. Картър печели президентските избори, обещавайки добро управление и честност на избиратели, разочаровани от Виетнамската война и Уотъргейт. Той подписва важни закони и договаря мирно споразумение между Израел и Египет, но не успява да се справи с инфлацията, нарастващите лихвени проценти и става свидетел на международни кризи. През 1980 г. републиканският му опонент Роналд Рейгън печели съкрушителна победа. Две години по-късно семейство Картър създават в Атланта центъра Картър, който посредничи при конфликти и се бори срещу болестите, неравенството на расов и полов признак. В момента за центъра работят 3000 души по цял свят.