Алиансът на технологичната индустрия (АТИ), представляващ телеком сектора в България, изрази в свое изявление категорично несъгласие с изявленията на председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП), призоваващи за отнемането на лицензите на мобилните оператори.

• КЗП предлага българските потребители и бизнеси да останат без мобилни услуги и свързаност;

• Внушенията за "системни нарушения" са необосновани и противоречат на истината

• Тази безпрецедентна атака срещу телекомуникационния сектор подкопава икономиката, националната сигурност и международната репутация на България, се посочва в изявлението на АТИ.

Според алианса изявлението на КЗП от 20 януари 2025 г. e не само лишено от обективност и правна аргументация, но и изпраща тревожен сигнал към чуждестранните инвеститори и стратегическите партньори на България. Нагнетяването на популистки внушения срещу ключов сектор е безпрецедентен акт, който застрашава сигурността и икономиката на страната.

Телекомуникационният сектор в България оперира в конкурентна и стриктно регулирана среда. Българските потребители се ползват от едни от най-добрите и достъпни телекомуникационни услуги в Европа, според доклад на ЕК България е сред четирите държави с най-достъпни цени на мобилни услуги в ЕС, а мрежите в страната са сред най-бързите в света. Въпреки това, вместо подкрепа за дигитализацията и устойчивото развитие, виждаме безпочвени атаки срещу един от най-добре регулираните сектори, който всяка година инвестира милиарди левове в българската икономика.

Твърдението за "системни нарушения" от страна на мобилните оператори е голословно и напълно несъстоятелно, както се вижда от официалните данни на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). В последния ѝ Годишен доклад за 2023 г. се посочва, че жалбите от потребители на телекомуникационни услуги са намалели с близо10% спрямо предходната година, а значителна част от разгледаните случаи са били решени в полза на потребителите.

Още по-абсурдно е, че докато КЗП атакува операторите с недоказани обвинения, реалните проблеми на потребителите – измами и недостатъчна регулация на неконтролирани дигитални платформи – остават извън нейното внимание. Това поставя под съмнение компетентността и истинските мотиви за действията на комисията.

АТИ призовава за незабавно прекратяване на това опасно и безотговорно поведение на КЗП. Настояваме за регулаторна стабилност, експертен подход и реални политики, които защитават интересите на потребителите, а не личния имидж на отделни държавни служители. Отговорните институции трябва ясно да заявят, че българската държава няма да толерира популистки действия, които поставят под риск цифровата свързаност, икономиката и националната сигурност.

Изявлението на АТИ идва след като вчера стана ясно, че председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова е изпратила мотивирано писмо до председателя на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), издала лицензите на трите големи мобилни оператора, с предложение да ги отнеме.

Законът за защита на потребителите вменява на КЗП категоричното задължение да предприема решителни действия за защита на обществения интерес. Сред тези действия е правото и задължението да предложи отнемане на лиценз или разрешително за упражняване на дейност, когато е налице влязло в сила наказателно постановление за нарушение на закона, посочиха от КЗП. Те добавят, че в случая със системните нарушения на мобилните оператори, този механизъм представлява крайно необходима мярка за гарантиране спазването на правата на гражданите и осигуряване на законосъобразност в сектора.

Според КЗП прилагането на това задължение по закон е единственият ефективен отговор на трайното неспазване на правата на потребителите от страна на мобилните оператори. Продължаващите нарушения, насочени към икономическата експлоатация и ощетяване на хората, не само са подкопали доверието в сектора, но са нанесли и тежки удари върху основните принципи на закона и регулацията. В този контекст предприемането на най-строгата санкция не е въпрос на избор, а на крайна необходимост - защита на потребителите, възстановяване на обществения ред и излъчване на ясно послание, че безнаказаността няма място в една правова държава, заявяват от КЗП.

От Комисията информират, че огромен дял от постъпващите потребителски жалби са свързани основно с пазара на електронни съобщителни услуги и с дейността на трите мобилни оператора. Наблюденията на Комисията сочат, че през последните години няма съществена промяна в насока намаляване броя на извършваните нарушения на потребителското законодателство от страна на операторите, въпреки предприетите от КЗП действия по налагането на принудителни административни мерки и имуществени санкции, посочват от КЗП.

От КЗП отбелязват, че през последните пет години мобилните оператори като едни от ключовите участници на пазара, са обект на множество санкции за установени нарушения на Закона за защита на потребителите (ЗЗП), свързани с прилагането на нелоялни търговски практики, но въпреки многократните наказателни постановления, които са влезли в сила, операторите продължават да демонстрират устойчиво неспазване на нормативната уредба, системно нарушавайки правата на потребителите. Според КЗП този подход разкрива не просто липса на зачитане на законодателството, но и съзнателно пренебрегване на интересите на гражданите, които те обслужват.

Системното прилагане на нелоялни практики от мобилните оператори не само ощетява хората икономически, но и създава сериозен риск за подкопаване на доверието към институциите, отговорни за регулиране и контрол в сектора, отбелязват от КЗП. Те посочват още, че липсата на ефективни последици за нарушителите утвърждава усещането за безнаказаност, което е несъвместимо с принципите на правовата държава. Това е особено тревожно, като се има предвид, че потребителите често са лишени от реална възможност за избор на алтернативни доставчици, добавят от КЗП.

От Комисията отбелязват, че продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може дабъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност на текущите мерки да осигурят спазването на закона, пишат от КЗП.

От КЗП обясняват, че съгласно текстове от ЗЗП, Комисията е задължена да предлага на органа, издал лиценз или разрешително за упражняване на дейност, неговото отнемане при наличие на влязло в сила наказателно постановление за нарушение на закона. Добавят още, че отговорността за отправяне на такова предложение е свързана със задължението на КЗП да следи за стриктното прилагане на нормативната уредба.