Защо AI все още не е отнел работата ви?
Ново изследване показва, че неспособността на ChatGPT да се справя с „разхвърляна“ мултифункционалност все още защитава някои човешки служители
&format=webp)
В основата на генеративния изкуствен интелект стои един парадокс. От известно време е ясно, че в сравнение с хората големите езикови модели са много по-способни да изпълняват много сложни задачи.
Преди повече от две години разполагахме с доказателства, че ChatGPT на OpenAI може спокойно да се справи с трудни изпити, като например тест за прием в юридически факултет на САЩ. Най-новите модели постоянно се отличават с високо качество на писмените работи, като създават есета, които преподавателите не могат да различат от тези, написани от студенти.
И все пак досега има малко доказателства, че AI е предизвикал мащабни смущения на пазара на труда, дори в професии, за които се твърди, че са изложени на много висок риск. Какво се случва?
Два нови научни труда хвърлят светлина върху загадката на едновременното превъзходство на AI в атакуването на човешките работни места, като същевременно показват къде и защо първите мащабни загуби може би вече са в ход.
Въз основа на предишна работа на Института Брукингс и OpenAI, Джон Бърн-Мърдок от Financial Times е извършил прецизен анализ на данните за заетостта в САЩ, сравнявайки последните тенденции в броя на работните места със списък на професиите, определени като изложени на особено висок риск от автоматизация.
Ежедневните задачи, които се изпълняват от счетоводители, застрахователи, туристически агенти и юридически секретари, се припокриват почти изцяло с възможностите на магистрите по право. Но броят на служителите на тези длъжности остава в обичайните си граници дори и при разпространението на генеративния изкуствен интелект.
Съществуват обаче две забележителни изключения. Писателите - на думи, а не на кодове - и разработчиците на софтуер показват признаци на смущения, свързани с LLM, като през последните две години заетостта рязко се е отклонила от тенденцията.
И това не е само функция на по-широките икономически тенденции в тези сектори, посочва Мърдок в анализа на FT. Броят на работните места в други области на компютърната, издателската и маркетинговата индустрия не показва такъв рязък спад.
Така че действително се наблюдава значителен контраст в съдбата на хората в професии, за които се смята, че са изложени на подобен риск. Тази констатация се вписва точно в ново проучване на базираната в Сан Франциско компания за изследване на изкуствения интелект METR, което предлага нова рамка за разбиране на силните и слабите страни на технологията и темповете на напредък.
В него се установява, че способността на LLM да изпълнява дадена задача е функция не толкова на това колко интелектуално предизвикателна би била същата работа за хората, нито на нивото на необходимите умения, а на това колко време би отнело на човек и колко „разхвърлян“ или неструктуриран е работният процес.
Така че изпълнението на задълженията на изпълнителен асистент, туристически агент или счетоводител - все компютърни професии, изискващи базови умения - все още е извън възможностите дори на най-съвременните изкуствени интелекти. Те се затрудняват да следят множество потоци от информация, да реагират на динамична среда, да работят с неясни или променящи се цели и да изпълняват много задачи. Тези неструктурирани работни процеси са далеч от тестовете за кодиране.
Това не означава, че тези професии ще останат в сферата на човешката дейност. Изследването на METR установява, че AI бележи силен и стабилен напредък в широк спектър от задачи, независимо от сложността, продължителността или „объркаността“.
Това, което отличава програмистите и писателите, е, че това са професии, при които цялата работа от началото до края - а не само отделни съставни части - е възможно най-близка до това, в което AI се отличава: хубави, изчистени, линейни и последователни задачи, въпроси от типа на изпити и есета. Забележително е, че и при двете професии се наблюдава висок процент на работа по договор или на свободна практика.
Друг начин на мислене е, че защитната „бъркотия“ в някои професии идва от обратната връзка и непредсказуемостта, присъщи на взаимодействието с други хора. Има известна ирония във факта, че мантрата за самостоятелност и оптимизиране на работния процес, разпространена в Силициевата долина, може да е направила технологичните роли по-неустойчиви.
Професията, която наистина не бихте искали да упражнявате в момента, е тази, в която дейностите ви се състоят от предсказуема повтаряща се линейна задача. Да речем, писане на код за анализ на данни и след това синтезиране на резултатите в материал с фиксирана дължина.