И вторият вот на недоверие към кабинета "Желязков" е неуспешен
Той беше внесен на 10 април от парламентарната група "Морал, единство, чест" (МЕЧ) с подписите на "Възраждане" и "Величие“
&format=webp)
И вторият вот на недоверие към кабинета “Желязков“ – за провал в борбата с корупцията, се оказа неуспешен след прегласуване.
Вота при първото гласуване подкрепиха 71 депутати. "Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа, съобщава БТА.
Председателят на парламента Наталия Киселова даде думата на Цончо Ганев от "Възраждане" за отрицателен вот, след което от място бе поискано прегласуване от Хайри Садъков от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
Стигна се до повторно гласуване, при което резултатът беше: 72-ма народни представители "за", 130 "против" и без въздържали се.
Вотът на недоверие беше внесен на 10 април от парламентарната група "Морал, единство, чест“ (МЕЧ) с подписите и на "Възраждане“, и на "Величие“.
Вотът е с мотиви от 15 страници в четири или пет секторни политики за корупция на високо ниво, включително и за „Боташ“ – това, което не прави, а трябва да направи по договора Министерството на енергетиката, обясни пред журналисти Радостин Василев от МЕЧ. Очакваме следващата седмица да бъде дебатът по вота, а гласуване точно преди Разпети петък, допълни той.
Разчитаме на смислен дебат и на изненада в подкрепата, която трябва да получим в зала. Витае във въздуха настроение, че може да има някаква различна подкрепа или поне дебатите да се водят от повече от три парламентарни групи. Няма шанс вотът на недоверие да бъде подкрепен от "ДПС – Ново начало" при положение, че половината от нещата в него са започнати, осъществявани или подкрепяни от тях.
„Възраждане“ ни предостави техни мотиви – три-четири страници. Вотът е на МЕЧ и ще бъде изцяло аргументиран от партията, заяви още Василев.
Дебатите вчера продължиха повече от четири часа. Според правилника за работа на парламента гласуването е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията.
Първият вот на недоверие към кабинета "Желязков" – за несправяне в сектор "Външна политика", също беше неуспешен. Предложението за вот на недоверие подкрепиха 54 депутати, а против бяха 150 депутати.