От началото на годината България покрива и критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната.

Ние сме напът да реализираме една от стратегическите цели на нашата страна - членството в еврозоната.

Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова по време на откриването на инвестиционен форум, организиран от Българската фондова борса.

Министър Петкова припомни, че България покри всички числови критерии и през февруари тази година съвместно с управителя на БНБ Димитър Радев изпратиха до Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади.

Очакваме заключенията по тях да станат факт в началото на юни. От началото на годината България устойчиво покрива и критерия за ценова стабилност, което е добър показател за развитието на нашата икономика и очакваме положителни заключения, така че от 1 януари 2026 г. България да заеме своето достойно място в еврозоната, обясни Петкова.

По думите ѝ, на форума ще бъде обсъдена важна тема, свързана с развитието на капиталовия пазар като възможност за финансиране на реалната икономика.

Всеобщо е мнението, че капиталовият пазар е важен за финансирането на реалната икономика. Това е основна тема в рамките на Европейския съюз (ЕС), но в същото време е ясно, че развитието на капиталовия пазар към настоящия момент не е успяло да разгърне своя потенциал. Ето защо Европейската комисия и на ниво ЕС, и на национално ниво работи с всички държави членки за развитието на капиталовия пазар. За нас развитието на капиталовия пазар е приоритет и ние също участваме активно в този процес, акцентира Петкова.

Финансовият министър изтъкна, че конкурентоспособността на ЕС е друга ключова тема, която преминава през това да се намали административната тежест, особено за малкия и средния бизнес, както и да бъде опростена регулаторната рамка. В същото време опростяването на регулаторната рамка не бива да бъде за сметка на инвеститорите, смята тя.

Във връзка с напрежението в световната търговия изпълнителният директор на Българската фондова борса Маню Моравенов, който е и организатор на форума, изрази своя оптимизъм за България на картата на европейските пазари.

"Всяка криза или пазарни реформи водят до известна несигурност, но именно в тези моменти се отварят нови възможности," коментира той.

"Българският капиталов пазар има шанс да се позиционира много по-добре на европейския," добави Моравенов, като подчерта и факта, че през април европейските инвеститори са пренасочили средства от американските пазари към европейски акции и облигации.

Във форума участва и вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, който заяви, че ако България иска да отключи своя истински потенциал за развитие на икономиката си, то темата за нейното стопанско развитие трябва да бъде втора по значение за обществото ни след образованието.

Той наблегна върху дефицита на доверие в страната и призова отново да се прекъсне с практиката на икономическия нихилизъм, изразяващ се в изречението, че в България не се произвежда нищо.

"Стопанският нихилизъм е бавно действащата отрова, спиращ потенциала за развитие на българската икономика и на професионалната ориентация на младежите, но най-вече на дързостта и на замаха", посочи вицепремиерът.