Тръмп възхвалява Саудитска Арабия, която ще инвестира $600 млрд. в САЩ
„Той е изключителен човек, познавам го отдавна. Няма друг като него“, каза Тръмп за престолонаследника Мохамед бин Салман пред препълнена зала в Рияд
&format=webp)
Доналд Тръмп възхвали отношенията между САЩ и Саудитска Арабия във вторник, само часове след като Белият дом обяви, че двете страни са сключили сделки за изкуствен интелект и отбрана на стойност около 600 милиарда долара.
Американският президент отправи комплименти към кралството и неговия фактически лидер, престолонаследника Мохамед бин Салман, при започването на първия етап от обиколката си, обхващаща три държави в богатия на петрол Персийски залив.
„Той е изключителен човек, познавам го отдавна. Няма друг като него“, каза Тръмп пред препълнена зала в Рияд, както се вижда на видеото по-долу. Сред присъстващите са Илон Мъск - най-богатият човек в света, инвестиционният магнат Стив Шварцман, изпълнителният директор на Nvidia Дженсън Хуанг и десетки други американски бизнесмени.
Тръмп определи американско-саудитските отношения като „основа“ за сигурността и просперитета. Той добави: „Днес потвърждаваме тази връзка и правим следващата крачка - да я направим по-близка, по-силна, по-мощна от всякога... и тя ще остане такава.“
В изявление преди речта на Тръмп, Белият дом приветства „ангажимента на Саудитска Арабия да инвестира 600 милиарда долара в САЩ“ и „икономическите връзки, които ще устоят през поколенията“.
Престолонаследникът Мохамед заяви, че през следващите месеци двете страни ще работят за увеличаване на общата стойност на сделките до 1 трилион долара.
Сред обявените от Белия дом сделки беше ангажиментът на новата държавна компания за изкуствен интелект на Саудитска Арабия - Humain - да изгради AI инфраструктура в кралството с помощта на стотици хиляди от най-напредналите чипове на Nvidia през следващите пет години.
Това би било една от най-големите поръчки за AI чипове от страна на държавна компания, което подчертава мащаба на амбициите на принц Мохамед да превърне Саудитска Арабия в световен център на изкуствения интелект и същевременно засилва стремежа на Nvidia да изгражда т.нар. „суверенна AI инфраструктура“ по целия свят, отбелязва Financial Times.
Първата фаза от инвестицията на Humain ще включва внедряване на 18 000 от най-новите сървъри Blackwell на Nvidia, съобщиха от компанията. При цена от около 30 000-40 000 долара за графичен процесор, инвестицията на Саудитска Арабия ще възлиза на няколко милиарда долара.
AMD - основен конкурент на Nvidia в AI сектора - също ще инвестира съвместно до 10 милиарда долара с Humain за изграждане на своя собствена инфраструктура в кралството. Amazon пое аналогичен ангажимент от 5 милиарда долара за центрове за данни.
Акциите на Nvidia се повишиха с над 5% във вторник, докато тези на AMD нараснаха с 3.7%. Amazon също отчете почти 2% ръст.
Белият дом също така подчерта „почти 142 милиарда долара“ стойност на договори за снабдяване на Рияд с „най-съвременно военно оборудване и услуги от над десет американски отбранителни компании“.
Тези договори ще обхващат въздушни и космически технологии, противоракетна отбрана, морска и гранична сигурност, модернизация на сухопътни сили и подобрения в комуникационните системи.
САЩ посочиха и плановете на саудитската компания DataVolt да инвестира 20 милиарда долара в центрове за данни и енергийна инфраструктура в САЩ.
Целта на Тръмп по време на обиколката му в региона е да осигури сделки и инвестиционни ангажименти на стойност над 1 трилион долара. Освен Саудитска Арабия, визитата включва и посещения в Катар и Обединените арабски емирства.
Традиционните съюзници на САЩ са сред най-големите купувачи на американско оръжие и управляват суверенни фондове на стойност над 3 трилиона долара, като всички са изразили намерения да инвестират мащабно в изкуствен интелект.
Някои от най-влиятелните ръководители в американския технологичен сектор са в Рияд, включително Мъск, Хуанг и Сам Алтман от OpenAI, по повод провеждането на бляскав инвестиционен форум. Сред водещите финансови фигури са Стив Шварцман от Blackstone, Лари Финк от BlackRock и Джейн Фрейзър от Citigroup.
Американските технологични компании все по-често се обръщат към Залива, където се управляват едни от най-големите и активни суверенни фондове в света, в търсене на капитал и инвестиции.
Миналата седмица администрацията на Тръмп отмени правило от ерата на Байдън, което ограничаваше достъпа на страни като Саудитска Арабия, Индия и Сингапур до най-мощните американски AI чипове.
В навечерието на пристигането на Тръмп, Рияд официално обяви създаването на Humain, която ще бъде ръководена от принц Мохамед и притежавана от Суверенния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия (Public Investment Fund), чийто активи възлизат на 940 милиарда долара. Целта на компанията е да ръководи стратегията и инвестициите на кралството в сферата на изкуствения интелект.
Само няколко дни след встъпването си в длъжност през януари, Тръмп получи ангажимент от принц Мохамед Саудитска Арабия да инвестира 600 милиарда долара в САЩ през следващите четири години - точно толкова, колкото бе обявено и във вторник.