На 21 май в София Тех Парк стартира петото издание на RE-Source Southeast – най-мащабният форум в Югоизточна Европа, посветен на корпоративното снабдяване с възобновяема енергия. Над 400 участници от 20 държави – енергийни търговци, инвеститори, банки, ВЕИ разработчици и индустриални потребители – обсъждат възможностите и предизвикателствата пред енергийния преход в региона.

Събитието бе открито от министъра на енергетиката Жечо Станков, който подчерта нуждата от ускорено развитие на чиста енергия, включително за нови стратегически сектори:

„Вие вече инвестирахте в България. Сега имаме нужда от още чиста енергия – за индустрията, за домакинствата, но и за бъдещите центрове за данни, които планираме в страната.“

Преди началото на форума министър Станков информира, че утре в Ловеч ще бъде открита първата батерия за съхранение на енергия с капацитет от близо 500 мегаватчаса, предава БТА. В комбинация с ПАВЕЦ "Чаира" тази мощна система за съхранение на десетки хиляди мегаватчаса електроенергия ще осигури устойчивост на енергийната система, като позволява енергията, произведена в часовете с отрицателни цени, да се използва в пиковите периоди, когато е по-скъпа и необходима, обясни той и посочи: "Моята амбиция е до края на следващата година да имаме близо 10 000 мегаватчаса батерии, разположени на територията на страната".

Министърът съобщи, че паралелно с това продължава работата по три нови помпено-акумулиращи станции в Родопите, които ще осигурят възможност за съхранение на значително по-големи обеми електроенергия.

Ангелин Цачев, изпълнителен директор на ЕСО: 90 процента от енергийния микс на България вече е от чиста енергия

Вече 69% от енергийния микс на страната е зает от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), а в комбинация с атомната енергия делът на чистата енергия в България достига 90%, каза изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев в рамките на форума RE-Source Southeast 2025.

През април в България не са били реализирани 130 000 мегаватчаса електроенергия от соларни паркове, допълни Цачев. Той посочи, че само за първите пет дни на месец май непроизведената соларна енергия вече достига 50 000 мегаватчаса. Това се изчислява на база график за производство и реално изпълнение, поясни той. По думите му с увеличаването на слънчевите часове се очаква още по-голям обем непроизведена енергия от солари.

Въпреки това продължава развитието на проекти за поне още 2000 мегавата соларни мощности. "Освен тези 5000 мегавата, които вече са в експлоатация, говорим за поне още 2000 мегавата соларни централи, които вероятно ще станат част от енергийния микс в средата или до края на 2026 година", коментира Цачев.

През последните осем месеца са подписани предварителни договори за батерии с общ капацитет за съхранение на енергия от близо 30 000 мегаватчаса, допълни изпълнителният директор на ЕСО. Прогнозата е, че през следващите 10 години в България ще бъдат реализирани четири нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) с общ прогнозен капацитет от над 60 000 мегаватчаса, добави Ангелин Цачев.

Форумът RE-Source Southeast 2025 се провежда на фона на рязка трансформация в енергийния микс на региона. Само за последните пет години България, Румъния и Гърция са добавили над 15 GW нови фотоволтаични и вятърни мощности. Това води до драстично понижаване на борсовите цени на тока, което облекчава бизнеса и домакинствата – но създава нови предизвикателства: ценова волатилност, отрицателни цени, нужда от съхранение и гъвкавост.

„RE-Source Southeast се утвърди като водеща платформа за корпоративно снабдяване с възобновяема енергия в региона. Тук се срещат индустрия, инвеститори и политици, за да обсъдят реални решения за ускоряване на енергийния преход в Югоизточна Европа“, заяви Никола Газдов, председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ).

„Възобновяемата енергия вече е най-евтината опция – тя не само намалява въглеродните емисии, но и сметките за ток. Виждаме дори нулеви цени в светлата част на деня, а батериите ще позволят да ги прехвърлим към вечерните пикове, когато енергията е най-скъпа.“

Тази комбинация от евтина ВЕИ енергия, системи за съхранение и нови пазарни продукти вече дава реално конкурентно предимство на индустрията в региона, казва Газдов.

„Наличието на достатъчно чиста енергия и мрежова инфраструктура е причина за нарастващия интерес от големи технологични компании, които планират инвестиции в нови центрове за данни тук. Това е възможност Югоизточна Европа да стане важна локация за зелена дигитална икономика.“

През втория ден на форума, 22 май, ще бъдат разгледани и примери за дългосрочни PPA договори, сделки за експорт на зелена енергия, темата за над 10 GWh планирани батерии, както и ролята на нови технологии и услуги за управление на риска при търговията с електроенергия.