Съдът блокира масовите уволнения от администрацията на Белия дом в редица държавни агенции
Съдебната забрана е свързана с подписания на 11 февруари указ на президента Доналд Тръмп, в който се казва, че се „поставя началото на критична трансформация на федералната бюрокрация“
&format=webp)
Федерален съдия блокира намерението на администрацията на Белия дом за рязко съкращаване на работни места и реорганизация в големите федерални агенции.
Магистратите са издали предварителна заповед, която спира по-нататъшните съкращения на персонала и „реорганизацията на изпълнителната власт за срока на съдебния процес“, се казва в официален документ, съобщава CNBC.
„Президентите могат да определят политическите приоритети на изпълнителната власт, а ръководителите на агенциите могат да ги изпълняват. Това е безспорно“, пише още съдия Сюзън Илстън в заповедта си в Окръжния съд на САЩ за района на Северна Калифорния.
„Но Конгресът създава федерални агенции, финансира ги и им възлага задължения, които - по закон те трябва да изпълняват. Агенциите не могат да провеждат мащабни реорганизации и съкращения на персонала при явно пренебрегване на правомощията на Конгреса, а президентът не може да инициира мащабна реорганизация на изпълнителната власт, без да си партнира с Конгреса.“
Заповедта на Илстън е в отговор на съдебно дело, в което се оспорват последиците от изпълнителната заповед от 11 февруари, подписана от президента Доналд Тръмп, в която се казва, че „започва критична трансформация на федералната бюрокрация“.
С нея се нарежда на ръководителите на федералните агенции да се подготвят за мащабни съкращения на персонала.
Искът е подаден от група профсъюзи, представляващи федералните служители, както и от групи за защита на правата на човека и няколко града, щата и окръга.
Администрацията на Тръмп вече поиска от Върховния съд извънредна заповед за спиране на първоначалната временна ограничителна заповед на Илстън.
„Тази широкообхватна заповед забранява на почти цялата изпълнителна власт да формулира и изпълнява планове за намаляване на числеността на федералната работна сила и изисква разкриването на чувствителни и обсъждани документи на агенцията, които по презумпция са защитени от привилегията на изпълнителната власт“, пише главният юрисконсулт на САЩ Джон Сауър в молбата до Върховния съд от 16 май.
„Нито Конгресът, нито изпълнителната власт някога са възнамерявали да превърнат федералните бюрократи в „класа с доживотна заетост, независимо дали има работа, която да вършат, или не. Този съд трябва да остави в сила заповедта на Окръжния съд.“, допълва правозащитникът.