Федералната агенция по човешки ресурси, която е в основата на усилията на Илон Мъск за намаляване на федералната работна сила, е готова да въведе софтуер за ускоряване на съкращенията в правителството на САЩ, съобщиха за Reuters двама запознати източници.

Софтуерът е обновена версия на съществуваща от десетилетия програма на Пентагона, известна като AutoRIF, която през последните години е слабо използвана. Сега обаче той може да даде тласък на реформата в момент, когато редица федерални агенции се готвят да изпълнят плановете си за масови съкращения на десетки хиляди служители.

AutoRIF идва от „Reduction in Force“ (съкращаване на персонала) - термин, използван за масови съкращения. На обновената версия е дадено по-благоприятно звучащото име „Инструмент за преструктуриране на работната сила“, твърдят трима източници.

По данни на Reuters, откакто Доналд Тръмп се завърна на президентския пост през януари, около 260 000 държавни служители вече са приели изкупуване на акции, ранно пенсиониране или са били съкратени.

Процесът далеч не е гладък. Някои са били уволнени по погрешка и е трябвало да бъдат назначени отново.

Под ръководството на Департамента за правителствена ефективност (DOGE) на Мъск разработчиците на софтуер в Службата за управление на персонала на САЩ (OPM) са създали по-удобна за използване уеб базирана версия, която осигурява цели за съкращения много по-бързо от сегашния трудоемък ръчен процес, заявиха запознати източници при условие за анонимност.

След като обновяването на софтуера е завършено, OPM ще проведе демонстрации, потребителски тестове и ще започне да добавя нови потребители през следващите седмици.

Програмата е готова да бъде въведена точно в момента, в който Мъск се оттегля от DOGE, за да се съсредоточи повече върху Tesla и другите си компании.

DOGE, OPM, Белият дом, Пентагонът и Илон Мъск не отговориха на молбите за коментар от Reuters.

Доналд Тръмп създаде държавния департамент DOGE, за да модернизира правителствения софтуер, да намали разходите и драстично да намали броя на федералната работна сила, която според него е раздута и разточителна.

DOGE заяви, че е спестил над 160 млрд. долара чрез съкращаване на федерални договори и персонал, но публично даде малко подробности за модернизиране на технологиите с цел правителството да е по-ефективно.

Актуализацията на софтуера на Пентагона, която DOGE не е потвърдила публично, е единственият известен пример за това, че тези усилия дават резултат.

Понастоящем повечето федерални съкращения на персонала се извършват ръчно - служителите от отдел „Човешки ресурси“ преглеждат електронни таблици, съдържащи данни за стажа на служителите, статута на ветераните и резултатите от работата им, твърдят трима източници на Reuters.

Новият софтуер се въвежда в момента, в който по-големи агенции като Министерството по въпросите на ветераните са готови да продължат с плановете си за премахване на около 80 000 работни места. Според съобщения в медиите Службата за вътрешни приходи е заявила, че иска да намали заплатите си с 40%.

Инструментът ще позволи на агенциите „да отстранят огромен брой федерални служители от техните позиции“, ако работи, коментира Ник Беднар, доцент по право в Университета на Минесота, който следи съкращенията в правителството.

„Това, което DOGE започна, ще продължи и без Мъск“.

Стремежът на Тръмп да съкрати и преструктурира правителството вече доведе до закриването на цели агенции, като Агенцията на САЩ за международно развитие, както и Бюрото за финансова защита на потребителите, което защитаваше американците от финансови злоупотреби. Реформата доведе до множество съдебни дела, които целят да блокират администрацията на Тръмп да продължи с някои от планираните уволнения, допълва Reuters.