След екстремния спад в акциите на Tesla и поредно разочароващо тримесечие със 71% спад на печалбата, главният изпълнителен директор Илон Мъск заяви, че ще се оттегли от Департамента за правителствена ефективност DOGE, създаден с цел намаляване на разходите в държавната администрация на Доналд Тръмп.

Представители на Белия дом, включително президентът, по-рано заявиха, че това отдавна е било планирано, но съобщението на милиардера остави много въпроси без отговор, включително кога действително ще напусне Белия дом и какво ще се случи с DOGE след това.

На въпрос на BBC Тръмп затвърди посланието, че администрацията се подготвя за напускането на Мъск.

„В някакъв момент трябва да го оставим да си тръгне. Очаквахме да го направи по това време. Ще поговоря с Илон за това“, лаконичен беше президентът и добави, че за Tesla „ще се погрижат“, след като Мъск се върне. Според него, той е бил „третиран много несправедливо, предполагам, от част от обществеността“.

„Той е велик патриот и това не трябваше да му се случва“, добави Тръмп.

Според правителствените правила обаче прекарването на по-малко дни в DOGE всъщност може да удължи престоя на Мъск в правителството. Той е определен за „специален държавен служител“ - статут, който му позволява да работи на платена или неплатена държавна служба в продължение на 130 дни всяка година, обяснява BBC.

Според бележка на Министерството на правосъдието от 2007 г., цитирана в ръководен документ на Службата за правителствена етика от октомври 2024 г., всеки ден, в който такъв служител изпълнява някаква дейност за правителството, се брои за пълен ден към този лимит.

Изчислено от встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари, ограничението от 130 дни - ако приемем, че Мъск, който се хвали, че работи през уикендите, работи в DOGE приблизително пет дни в седмицата, означава, че периодът ще изтече към края на май. Но 130-дневният лимит ще се възстанови през януари 2026 г.

Мъск не е дал подробности за планирания си график.

Слабите резултати на Tesla бяха отчетени на фона на многократни протести по целия свят и призиви за бойкот срещу автомобилния производител след правителствената роля на Мъск. Въпреки че организаторите заявиха, че повечето протести са били мирни, на някои от тях са били подпалени шоуруми на Tesla или зарядни станции.

Компанията предупреди инвеститорите, че трудностите могат да продължат, като отказа да предложи прогноза за растежа, заявявайки, че „променящите се политически настроения“ биха могли значително да намалят търсенето на автомобили.

Мъск заяви пред инвеститорите по време на разговора за приходите, че времето, което отделя за DOGE, „ще намалее значително“ и „ще отделя много повече за Tesla“.

След коментарите цената на акциите на Tesla се повиши.

Междувременно въпросът колко точно дни Мъск е работил за правителството и дали то води отчет, засега остава без отговор.

Появиха се критики, че от Белия дом може да са пренебрегнали правителствените правила при създаването на безпрецедентната роля на Мъск, както и опасения, че той може да не спази ограничението във времето.

Съгласно правилата за държавния пост на Мъск, той би трябвало да е преминал обучение по етика, както и да е предоставил декларация за поверително финансово оповестяване, и да избягва конфликти на интереси.

Корпоративната му империя включва големи компании, които осъществяват бизнес с правителството на САЩ и чуждестранни правителства, включително SpaceX, която има договори с американското правителство на стойност 22 млрд. долара, според главния изпълнителен директор на компанията.

Правилата също така забраняват на специалните държавни служители да извършват партийни дейности, включително да носят дрехи с политически лозунги, докато са в правителствени офиси или изпълняват служебни задължения.

Мъск се появяваше с шапка Make America Great Again – лозунгът на републиканците в Овалния кабинет.

Все пак през февруари анонимен служител на Белия дом заяви пред CBS News, че милиардерът ще подаде поверителна финансова информация в някакъв момент и че му е бил проведен етичен инструктаж, допълва BBC.

„Илон Мъск служи безкористно на администрацията на президента Тръмп като специален държавен служител и спазва всички приложими федерални закони.“, заяви през март прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит.

В доклад, публикуван миналата седмица, прогресивният мозъчен тръст Public Citizen разкритикува администрацията на Тръмп и заяви, че Белият дом „диво злоупотребява“ с правилата.

„В момента обществеността няма как да знае дали специални държавни служители като Мъск, които не подават публични доклади за финансова отчетност и нямат право да се самоконтролират, поставят интересите на хората над своите собствени“, заяви авторът на доклада Джон Голинджър.

BBC се свърза за коментар с Илон Мъск и Службата за управление на персонала - агенцията, която наблюдава специалните правителствени служители и в която според съобщенията служителите на DOGE са поели няколко функции.

В четвъртък WSJ съобщи, че около 100 служители на DOGE ще останат в различни правителствени служби след напускането на Мъск.

В изпълнителната заповед за създаване на Департамента, подписана от Тръмп в Деня на встъпването в длъжност през януари, като крайна дата за приключване на работата му е посочена 4 юли 2026 г.

Денят съвпада с 250-годишнината от подписването на Декларацията за независимост на САЩ.