Какво знаем за DOGE: Радикалната реформа на Илон Мъск, която преобръща федералната администрация
През февруари статутът на Мъск в инициативата коренно се променя, след като Белият дом казва, че той ще бъде считан за „неплатен специален правителствен служител“
![Какво знаем за DOGE: Радикалната реформа на Илон Мъск, която преобръща федералната администрация](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/21112024/5e13f45d-d437-4b5a-9dd1-31c855998b49.jpg?operations=crop(0:0:1920:1080)&format=webp)
Новосъздадената консултативна група DOGE, ръководена от Илон Мъск, стои зад едни от най-радикалните промени в структурата на управлението на САЩ след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом.
Най-богатият човек в света е назначен от Тръмп за ръководител на Департамента по ефективност на управлението, като именно той стои в основата на инициативата за преструктуриране на ключови държавни механизми.
Сред първите стъпки, които екипът му предприема, са осигуряване на контрол върху федералната платежна система, разформироване на агенции за помощ и поставяне на милиони федерални служители пред избор - доброволно да напуснат работното си място или да бъдат уволнени.
Програмата, по-известна като DOGE - на пръв поглед препратка към криптовалутата Dogecoin, беше официално представена от президента на САЩ още през ноември, веднага след победата му. В изявление Тръмп определи инициативата като „проектът Манхатън“ на нашето време - препратка към секретната програма от Втората световна война, която доведе до създаването на ядрено оръжие.
„Републиканските политици отдавна мечтаят за тези реформи“, казва Тръмп в публикация в Truth Social.
Въпреки че в името си съдържа думата „департамент“, DOGE не е официална правителствена агенция, а консултативен орган, който действа в сътрудничество с Белия дом.
Първоначално проектът се ръководи съвместно от Илон Мъск и финансиста Вивек Рамасвами, който се кандидатира за президентската номинация на Републиканската партия, но впоследствие оттегли участието си и сега се очаква да се включи в надпреварата за губернатор на Охайо.
В специална статия за The Wall Street Journal Мъск и Рамасвами отбелязват, че ще работят като „доброволци“, а не като официални правителствени служители. Те обещават да подпомогнат правителството на Тръмп в подбора на кадри за DOGE, които ще имат за задача да предоставят препоръки за съкращения на бюджета и да изготвят списък с регулации, за които смятат, че надхвърлят законовите правомощия на съответните агенции.
„DOGE ще представи изготвения списък на президента Тръмп, който ще може чрез изпълнителна заповед незабавно да спре прилагането на регулациите и да започне процеса по тяхното преразглеждане и отмяна“, казва Мъск.
През февруари статутът на Мъск в инициативата коренно се променя, след като Белият дом казва, че той ще бъде считан за „неплатен специален правителствен служител“. Това е официална категория в американската администрация, която включва лица, работещи за правителството 130 дни или по-малко.
За някои поддръжници именно неофициалният статус на DOGE е това, което му дава предимство, пише BBC.
Макар че конкретните детайли все още са ограничени, посланието на DOGE означава само едно - налагане на реформи чрез масови съкращения.
Мъск заявява, че първоначалната цел на инициативата - да бъдат спестени 2 трилиона долара (близо една трета от годишните федерални разходи) - вероятно няма да бъде постигната. Въпреки това той е категоричен, че публичните средства трябва да се използват „разумно“.
„Мисля, че трябва да харчим парите на данъкоплатците по-умно“, казва Мъск при среща с конгресмени през декември.
Според него DOGE ще успее да съкрати значителен брой федерални регулации, ще доведе до масови уволнения, както и до закриването на цели агенции. По време на предизборната си кампания Вивек Рамасвами предлага да бъдат премахнати Министерството на образованието, ФБР и данъчната агенция IRS.
Говорейки на гала вечер в Mar-a-Lago, Рамасвами благодари на Тръмп, че е дал възможност на него и Мъск да „стартират масовото депортиране на милиони неофициално назначени федерални бюрократи“ от Вашингтон.
„Ако не сте опознали Илон, той не идва просто с длето, а с моторна резачка, и ще я използваме срещу бюрокрацията. Ще бъде забавно“, добавя Рамасвами.
Инициативата вече претърпява сериозна критика заради достъпа си до чувствителни финансови данни, включително информация за заплатите на държавните служители. Освен това DOGE е обвинена в оказване на натиск върху по-възрастни служители да напуснат постовете си при закриването на USAID - агенцията, която отговаря за международната помощ и развитие.
В началото на февруари Министерството на финансите на САЩ временно ограничава достъпа на DOGE до платежната система, след като започва съдебно дело, свързано с поверителността на данните.
Въпреки това Мъск активно набира нови кадри чрез социалната си мрежа X, като кандидатите могат да изпращат автобиографиите си директно на профила на инициативата.
Според обявите работата в DOGE ще се състои от 80+ часови работни седмици, ще бъде „неблагодарна и ще ви създаде много врагове“. Освен това заплащане няма да има.
„Това ще бъде досадна работа, ще си навлечете много проблеми и компенсацията е нулева“, пише Мъск в X.
От екипа на DOGE уточняват, че само „топ 1% от кандидатите“ ще бъдат разгледани лично от Мъск и Рамасвами, без да уточняват критериите за подбор.
Дори Хилъри Клинтън се шегува с инициативата в X: „Повечето от тях дори не са достатъчно възрастни, за да си наемат кола.“
Предвид скоростта, с която DOGE променя федералната администрация, очаква се инициативата да остане в центъра на политическите дебати в следващите месеци.