„Вземи парите и забрави миналото!“ Най-застрашените от Тръмп гиганти подкрепиха фонда му за встъпване в длъжност
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман също обяви дарение от 1 милион долара за фонда, докато е в разгорещена съдебна битка с Илон Мъск, в чиято компания Тръмп влиза в Белия дом
Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зъкърбърг и основателят на Amazon Джеф Безос имат противоречиво минало с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Изпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман е в разгорещена съдебна битка с Илон Мъск, който стана един от най-големите поддръжници на Тръмп и се очаква да има извънредно голяма роля във втората му администрация.
Всичко това до голяма степен обяснява съобщенията от тази седмица за даренията за фонда по встъпването в длъжност на Тръмп.
„Президентът Тръмп ще поведе страната ни в ерата на изкуствения интелект и аз нямам търпение да подкрепя усилията му да гарантира, че Америка ще остане напред в това“, каза Алтман в изявление в петък. Той обяви, че планира да направи лично дарение от 1 милион долара за фонда.
Meta вече е дарила 1 милион долара за въпросния фонд, потвърди компанията пред няколко медии, включително The Wall Street Journal и CNBC, седмици след като Зъкърбърг вечеря с Тръмп в Мар-а-Лаго.
Amazon на Джеф Безос също така планира да дари 1 милион долара, според публикация на WSJ.
Тръмп, който често е критикувал технологичните гиганти, по-рано този месец сигнализира, че няма да бяга от антитръстовите мерки. Бъдещият президент номинира Гейл Слейтър, която го съветваше относно технологичната политика по време на първия му мандат, за ръководител на антитръстовия отдел на Министерството на правосъдието.
„Технологичните гиганти се вихрят от години, задушавайки конкуренцията в нашия най-иновативен сектор и, както всички знаем, използват пазарната си мощ, за да нарушават правата на толкова много американци, както и тези на по-малките технологични компании!“, написа Тръмп в публикация на 4 декември в Truth Social, обявявайки номинацията на Слейтър. „Бях горд да се боря с тези злоупотреби през първия си мандат и антитръстовият екип на нашето Министерство на правосъдието ще продължи тази работа под ръководството на Гейл.“
Някои от най-враждебните думи на Тръмп в миналото са били насочени именно към Amazon и Meta. Тръмп е наричал Безос „Джеф Бозо“. Предпочитаният от него псевдоним за главния изпълнителен директор на Meta е „Цукершмук“.
През първия си мандат Тръмп многократно атакува Безос и неговите компании Amazon и The Washington Post, обвинявайки ги в избягване на данъци или публикуване на „фалшиви новини“. Тръмп многократно сочеше с пръст Amazon и за използването на пощенската служба на САЩ за доставка на пакети до клиентите, твърдейки, че компанията е допринесла за бюджетните проблеми на пощите.
През 2019 г. Amazon обвини „задкулисните атаки“ на Тръмп срещу компанията за загубата на многомилиарден договор с Министерството на отбраната. Преди изборите през 2016 г. Безос критикува поведението на Тръмп, заявявайки, че то „подкопава демокрацията“ в САЩ. След като тогавашният републикански кандидат обвини Безос, че използва The Washington Post като „данъчно убежище“, Безос, който притежава и космическата компания Blue Origin, предложи да изпрати Тръмп в космоса.
На този фон Blue Origin се състезава за държавни договори със SpaceX на Илон Мъск.
На скорошно събитие на The New York Times Безос каза, че очаква по-приятелска регулаторна среда в предстоящата администрация.
„Всъщност съм оптимист този път“, каза Безос от сцената. „Тръмп изглежда има много енергия за намаляване на регулирането. Ако мога да помогна за това, ще му помогна.
След загубата на Тръмп на изборите през 2020 г. той съди Facebook, Twitter и Google, както и техните съответни главни изпълнителни директори в колективни дела. И трите компании забраниха акаунтите на Тръмп в платформите след бунтовете на 6 януари 2021 г. в Капитолия.
Сега, след като Тръмп се завръща в Белия дом - в компанията на Мъск - останалата част от технологичния сектор изглежда не желае да демонстрира неуважение.
Шефовете на Apple, Google и Microsoft и други също поздравиха Тръмп публично след победата му през ноември, въпреки че до момента не са коментирали дали допринасят за фонда по стъпването му в длъжност.
За OpenAI и Сам Алтман опасенията са малко по-различни. Алтман и Мъск са съоснователи на OpenAI, която първоначално е организация с нестопанска цел. Двамата се разделиха, като Алтман стана главен изпълнителен директор на OpenAI, а Мъск основа конкурентна компания за изкуствен интелект, наречена xAI.
Мъск съди OpenAI - и съоснователите Алтман и Грег Брокман - за нарушение на договора, твърдейки, че проектът е бил трансформиран в организация с печалба, която до голяма степен се контролира от основния акционер Microsoft. Той води дело, за да осуети промяната в структурата.
OpenAI заяви късно в петък в блог публикация, озаглавена „Илон Мъск искаше OpenAI с печалба“, че през 2017 г. Мъск не само е искал, но всъщност е създал част с печалба, която да служи като предложената нова структура на компанията.
„Когато не получи мажоритарен капитал и пълен контрол, той се отдалечи и ни каза, че ще се провалим“, пише OpenAI в публикацията в блога. „Сега, когато OpenAI е водещата изследователска лаборатория за изкуствен интелект и Илон управлява конкурентна AI компания, той иска от съда да ни попречи да изпълняваме ефективно нашата мисия.“
Бъдещото безпокойство на Алтман е, че Мъск е похарчил повече от 250 милиона долара, за да подпомогне кампанията на Тръмп и сега е готов да ръководи „Департамента за ефективност на правителството“. В тази си роля той би могъл да повлияе на начина, по който се регулира AI, благоприятствайки своя бизнес.
На 5 декември Тръмп обяви, че рисковият инвеститор и подкастър Дейвид Сакс, приятел на Мъск, ще се присъедини към администрацията на Тръмп като „AI и Крипто Цар на Белия дом”.