Джеф Безос иска признание за богатството, което е създал за инвеститорите
„Някой трябва да направи списък, в който да класира хората по това колко богатство са създали за други хора - вместо списъка на Forbes, който те класира по собственото ти богатство“, твърди основателят на Amazon
На Джеф Безос му е омръзнало хората постоянно да го оценяват само по това колко е богат.
Основателят на Amazon твърди, че в американското общество има „прекомерно съсредоточаване“ върху това къде се намира той в сравнение с други колеги сантимилиардери, чието лично състояние често струва повече от големи мултинационални корпорации като Nike или Starbucks.
Вместо това вторият най-богат човек в света, след Илон Мъск, заяви в сряда на срещата на върха DealBook на New York Times, че предпочита да бъде възприеман преди всичко като изобретател, който е възнаградил инвеститорите си за доверието им в него.
„Някой трябва да направи списък, в който да класира хората по това колко богатство са създали за други хора - вместо списъка на Forbes, който те класира по собственото ти богатство“, каза Безос, цитиран от Fortune.
Милиардерът твърди, че би бил точно на върха на списъка заедно с Дженсън Хуанг, съосновател на втората най-ценна компания в света - Nvidia.
Благодарение на ранното си навлизане в областта на изчислителните облаци с AWS, днес Amazon струва около 2,3 трилиона долара. От тази сума делът, който все още Безос притежава е около 200 млрд. долара.
„Създал съм богатство на стойност около 2,1 трилиона долара за други хора. Това би трябвало да ме постави доста високо в някакъв по-добър списък“, коментира той.
В днешно време свръхбогатите не могат да си позволят да бъдат отшелници
Безос, който веднъж е поръчал да бъде демонтиран цял исторически мост в Европа, за да може новата му тримачтова яхта да напусне пристанище, заяви, че публични личности като него са склонни твърде често да бъдат оценявани по отделни аспекти от живота им.
Той се пошегува, че всъщност е направил услуга на съоснователя на Microsoft Бил Гейтс, като му е отнел отровната чаша с титлата „най-богат човек в света“ - мантия, към която Безос твърди, че никога не се е стремял.
Безос си спомни, че когато преди години двамата са били попитани за тази смяна на караула, той е скочил да се изкаже вместо Гейтс.
„Преди Бил да успее да отговори, погледнах го и му казах: “Пак заповядай“.
През последните няколко години се наблюдава отпор срещу ултрабогатите, откакто през юни 2021 г. ProPublica за първи път назова и засрами милиардери - включително Безос и Мъск - които са се възползвали от щедростта на пандемията, избягвайки данъци.
Хората от техния ранг не могат да си позволят в наши дни да останат отшелници като Хауърд Хюз. Говоренето пред аудитория като тази на срещата на върха на „New York Times“ или участието в подкаст като този на Лекс Фридман е опитът на Безос да разкаже поне отчасти своята версия на историята, за да не го правят други вместо него.
Основателят на Amazon е разочарован, че според хората той трябва да се интересува от това къде се намира в списъка на милиардерите на Forbes, докато в действителност той би предпочел да го оценяват по продуктите и услугите, които създава.
Но в крайна сметка, твърди Безос, опитите да се коригира общественото мнение за себе си са времеемко начинание, което неизбежно отвлича вниманието от действителната му работа в Amazon и неговата компания за търговска космонавтика Blue Origin.
Освен това вероятно ще се окаже безрезултатен, тъй като обществеността е склонна да се придържа към по-очевидните аспекти на живота му, като например богатството му, пише Fortune.
И ако Forbes продължи да насърчава това прекомерно внимание, както той се изрази, защо не може поне да го класира по това колко е обогатил другите в този процес?
Или, както коментира Безос „това би бил доста готин списък“.