Въпросите, които Бил Гейтс иска да чуе, но никой не му задава
Според милиардера има много по-важни теми от изкуствения интелект и изменението на климата
Бил Гейтс постоянно чува въпроси като този какво е мнението му за изкуствения интелект, изменението на климата и пандемиите.
Но има и други теми, които съоснователят на Microsoft и милиардер намира за също толкова интересни и важни – и е „изненадан“, че повече хора не се интересуват от тях.
„Когато за пръв път си казах: „От какво най-често умират децата?“, ми беше трудно да отговоря и си помислих: „Не трябва ли всички да се запитаме за това?“, коментира 69-годишният филантроп пред съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман по време на епизод от подкаста Possible.
„Това е по-важно от БВП.“, допълва Гейтс.
По подобен начин, той често се замисля по въпроси като „Как действа системното недохранване?“ и „Какъв е най-добрият начин да разберем болестите?“, въпреки че тези теми не винаги са на първо място в съзнанието на хората, допълва CNBC.
Гейтс е дългогодишен застъпник за подобряване на здравето в световен мащаб, особено по въпроси като недохранването.
Преди почти три десетилетия той разбира от статия в New York Times за опасната питейна вода, която допринася за милиони смъртни случаи годишно, предимно на деца – и оттогава не спира да разсъждава над въпроса защо децата умират „буквално всеки ден“, пише в публикация в блога си през 2022 г.
Ниските нива на детска смъртност често се считат за ключов показател за цялостното здраве на всяко общество, тъй като са знак за икономическа сила и налични ресурси, а на този фон, недохранването струва на световната икономика 3,5 трилиона долара годишно под формата на загуба на производителност, твърди СЗО.
Това е „един от най-важните въпроси изобщо“, пише Гейтс и добавя:
„Трудно е да си представим мярка за това как се справя едно общество, която да разкрива повече от това дали то защитава децата си, и особено най-уязвимите.“
Недохранването вероятно не е основен проблем за средностатистическия човек, живеещ в район, който е относително незасегнат от проблема, допълва Гейтс.
Според милиардера, този проблем може да бъде решен само с 1-2 % от бюджетите на богатите държави, което означава, че това е точно този „скучен“ проблем, който има решение, без да е необходимо обикновените американци да се интересуват от него.
„Изненадан съм, че хората не са по-любопитни.“, категоричен е Гейтс.