Meta на Зъкърбърг дарява $1 млн. на фонда за встъпването в длъжност на Тръмп
Новоизбраният президент критикува технологичния магнат по време на президентската кампания, но сега отношенията им се подобряват
Meta Platforms e дарила 1 милион долара на фонда за встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Дарението, потвърдено от компанията, е най-новата стъпка на главния изпълнителен директор Марк Зъкърбърг за укрепване на отношенията му с бъдещия президент, пише The Walls Street Journal. То е отклонение от предишната практика на Зъкърбърг и идва след предизборна кампания, в която Тръмп заплаши да накаже технологичния магнат, ако се опита да повлияе на изборите срещу него.
Приносът и усилията за ухажване на бъдещата администрация са емблематични за бизнес лидерите в технологичния сектор, чиито компании често са били мишена на гнева на Тръмп и други републиканци и чиято работна сила е склонна да клони силно наляво.
Сега, когато републиканците са готови да поемат контрола над Белия дом и двете камари на Конгреса, призовавайки за ново регулиране на технологиите, някои ръководители заемат нова позиция спрямо Тръмп.
Основателят на Amazon Джеф Безос, отдавна враг на новоизбрания президент, поздрави Тръмп по време на конференция на New York Times: „Това, което видях досега, е, че той е по-спокоен и по-уверен, отколкото беше първия път“, каза Безос.
Усилията на Зъкърбърг да заздрави връзките си с Тръмп включват и вечеря през ноември с Тръмп във вътрешния двор на неговия частен клуб Mar-a-Lago в Палм Бийч, Флорида.
Зъкърбърг и неговите съветници се срещнаха и със сенатор Марко Рубио, номиниран от Тръмп за държавен секретар, както и с трима старши нови съветници в Белия дом: Стивън Милър, Винс Хейли и Джеймс Блеър.
Преди вечерята Зъкърбърг е направил частна демонстрация за Тръмп на умните очила Ray-Ban на Meta, които e подарил на новоизбрания президент, твърдят източници на WSJ.
Федералните доклади за финансиране на предизборни кампании показват, че Зъкърбърг е подкрепял кандидатите за Конгреса и от двете партии през годините, но до голяма степен е стоял извън президентските надпревари.
Нито Зъкърбърг, нито Meta са правили дарения на встъпителния фонд на Тръмп през 2017 г. или на фонда на президента Байдън през 2021 г., според публичните регистри. И двата фонда са привлекли дарения от 1 милион долара от около десетина големи корпорации.
Отношенията Зъкърбърг-Тръмп се колебливи през годините. През януари 2017 г. FWD.us, лобистка група, основана от шефа на Meta и други технологични лидери, подкрепящи имиграционната реформа, e допринесла с 5000 долара за прехода на Тръмп към Белия дом, според публичните регистри. Седмици по-късно Зъкърбърг критикува политиката на Тръмп относно имиграцията с публикация във Facebook: „Както много от вас, аз съм разтревожен от въздействието на последните изпълнителни заповеди, подписани от президента Тръмп.“
Тръмп и Зъкърбърг все пак поддържаха връзка по време на неговото президентство. През 2019 г. те се срещнаха в Овалния кабинет. През 2020 г. Тръмп каза, че наскоро е вечерял със Зъкърбърг, който според него го е поздравил за това, че е „Номер 1 във Facebook."
След като привържениците на Тръмп нахлуха в Капитолия на 6 януари 2021 г. Facebook му забрани да публикува, както направиха няколко други социални мрежи. Тръмп направи следното изявление: „Следващият път, когато съм в Белия дом, няма да има повече вечери с Марк Зъкърбърг и съпругата му по негова молба. Всичко ще бъде бизнес!“
През есента на 2021 г. Зъкърбърг и съпругата му Присила Чан наемат Бейкър, стратег, който дълго време е работил за семейството на бившия председател на финансовото звено на Републиканския национален комитет Тод Рикетс, за да им помогне да изградят връзки с републиканците, според източници на WSJ. Задачата на Бейкър: да обясни на помощниците на Тръмп и републиканските представители контекста на 400 милиона долара, които Зъкърбърг и Чан даряват през 2020 г., за да подпомогнат държавните и местните правителства в покриването на разходите за изборна инфраструктура по време на пандемията.
Републиканците обвиниха Зъкърбърг, че е направил даренията - които те нарекоха „Zuckerbucks“ - за да подпомогне избирателната активност на демократите, което шефът на Meta и изборни служители от двете партии отричат. През 2022 г. Бейкър каза, че двойката не би правила подобни дарения в бъдеще, защото това е било еднократен ход, свързан с пандемията.
В публикация през юли миналата година в своята платформа Truth Social Тръмп написа: „Всичко, което мога да кажа е, че ако бъда избран за президент, ние ще преследваме изборните измамници на нива, невиждани досега, и те ще бъдат изпратени в затвора за дълъг период от време. Вече знаем кой си. НЕ ГО ПРАВЕТЕ! ЗЪКЪРБЪКС, внимавайте!“
В книга с фотографии, издадена тази година, Тръмп включи снимка на среща в Овалния кабинет с изпълнителния директор на Meta, призовавайки го да не се опитва да фалшифицира изборите през 2024 г. срещу него, визирайки даренията за изборна инфраструктура от 2020 г.
Сега изглежда, че отношенията между двамата се подобряват. През юли Зъкърбърг похвали реакцията на Тръмп след опита за убийство, когато той вдигна юмрук, скандирайки „fight, fight fight“. Двамата са разговаряли дни след стрелбата, а през октомври Тръмп каза в подкаст, че харесва Зъкърбърг „много повече сега“, добавяйки: „Всъщност вярвам, че той остава извън изборите, което е хубаво“.
През последните месеци Зъкърбърг показа повече готовност да критикува демократите и да хвали републиканците. През август той каза в писмо до републиканския председател на съдебната комисия на Камарата на представителите, че е било неуместно администрацията на Байдън да оказва натиск върху Facebook да цензурира свързано с Covid-19 съдържание през 2021 г., обещавайки да отхвърли всякакви подобни бъдещи усилия. Той също така каза, че няма да повтори даренията си за изборна инфраструктура през 2020 г., защото: „Целта ми е да бъда неутрален и да не играя роля по един или друг начин – или дори да изглежда, че играя роля.“
След изборната победа на Тръмп през ноември Зъкърбърг го поздрави в публикация в социалните мрежи и каза, че очаква с нетърпение да работи с новоизбрания президент.
Номинациите на Тръмп за различните позиции в кабинета му сигнализират, че администрацията му ще бъде твърда към големите технологични компании, по-специално към компаниите за социални мрежи, за които много републиканци твърдят, че цензурират консервативни гласове.
Във вторник Тръмп номинира Андрю Фъргюсън за председател на Федералната търговска комисия, регулаторната агенция, която има антитръстов надзор върху Meta. „Ние във FTC ще сложим край на вендетата на Big Tech срещу конкуренцията и свободата на словото“, каза Фъргюсън в публикация в X след номинацията.