Предизвикателството Тръмп сближава Брюксел и Лондон
Срещи на високо ниво все по-често влизат в дневния ред на политиците от двете страни на Ламанша
Новоизбраният президент Доналд Тръмп все още не е влязъл в Белия дом, но Обединеното кралство и Европейският съюз вече работят по-тясно заедно, за да се защитят от потенциалните конфронтации на полето на търговията и отбраната.
В понеделник министърът на финансите на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс замина за Брюксел, за да се срещне с колегите си от ЕС в първата подобна среща, откакто Великобритания напусна Европейския съюз през 2020 г. Нейният домакин, председателят на Еврогрупата Паскал Донъхю, акцентира, че се надява това да бъде първата от „много“ срещи.
„Имаше широко споделено усещане, че в един свят на сътресения продължаваме да имаме общи интереси и ценности“, коментира пред CNBC служител на ЕС, присъствал на срещата.
По думите му тези споделени ценности засягат Украйна, Китай и САЩ.
Рийвс и нейните колеги не разкриват подробности за разговорите в Брюксел, но преди срещите посочиха, че има три области, в които Великобритания и ЕС могат да направят повече заедно: подкрепа за Украйна, отстояване на свободната търговия и укрепване на двустранните икономически партньорства. Предстои да се види прекият напредък на тези разговори, но вече са насрочени няколко срещи за разглеждане на тези теми.
Министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър гради собствени връзки с ЕС в краткосрочен план, като този четвъртък ще бъде домакин на председателя на Европейския съвет Антониу Коща и се очаква да участва в среща на държавните глави на ЕС в началото на 2025 г.
Високопоставен дипломат от ЕС казва пред CNBC, че блокът може да се възползва от сближаването си с Обединеното кралство заради историческите „специални отношения“ на Великобритания със САЩ. Това разсъждение идва на фона на коментарите на новоизбрания президент на САЩ за потенциално налагане на мита на европейските държави и намаляване на подкрепата на Вашингтон за Украйна. По-рано Тръмп заяви, че „вероятно“ ще намали тази помощ.
Игнасио Гарсия Берсеро, сътрудник на мозъчния тръст Bruegel и бивш главен преговарящ на ЕС в търговските преговори със САЩ, смята, че блокът трябва да вземе предвид отношенията си с Обединеното кралство, когато се сблъска с потенциално по-голям протекционизъм от страна на Вашингтон.
„От стратегическа гледна точка също би било важно Обединеното кралство и Европейският съюз да обсъдят тези въпроси. Ще бъдем сигурни, че когато се обръщаме към САЩ, го правим по начин, който е последователен и който всъщност не създава проблеми при възстановяването на отношенията с Обединеното кралство“, казва той.
Обединеното кралство и ЕС бяха изправени пред бурни години след гласуването за Брекзит, като сложните преговори навредиха на връзките им. Новото лейбъристко правителство, което пое властта през юли след 14 години управление на консерваторите, иска да възстанови доверието и да сложи край на неотдавнашната конфронтация.
„Не дойдох тук днес, за да започна преговори или да поставя набор от искания, тези разговори за пренастройването и тези преговори ще започнат през новата година. Това, което имах за цел да направя днес, беше да започна да възстановявам тези връзки на доверие, които бяха разкъсани през последните няколко години“, коментира Рийвс в Брюксел след срещата.
В същото време тя даде да се разбере, че не цели преговори за повторно присъединяване към ЕС или за промяна на споразуменията за излизане на Великобритания.