Урсула фон дер Лайен и проблемът ѝ с Доналд Тръмп
От търговска война до разходи за отбрана и двама крайно десни лидери на негова страна - новият президент на САЩ изглежда има повече скрити козове от председателя на ЕК
В най-добрия случай, Урсула фон дер Лайен може да влезе в историята като председателят на Европейската комисия, който освободи Европа от военната ѝ зависимост от САЩ и рестартира икономическия двигател на континента.
В най-лошия, това е началото на края.
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом ще предизвика сътресения по време на втория мандат на Фон дер Лайен, която се бори да продължи подкрепата за Украйна, да спази международните цели за климата и да накара Блока да се развива в условия на потенциална търговска война, пише в анализ Politico.
През последните пет години ръководителят на изпълнителната власт на ЕС се превърна в основен политически играч, координирайки отговора на ЕС срещу пандемията и войната в Украйна. Особено що се отнася до второто, тя дължи голяма част от успеха си на тясното сътрудничество с президента на САЩ Джо Байдън и неговата администрация.
Партньорството започна месеци преди руските танкове да навлязат в Украйна, когато Байдън предупреди Фон дер Лайен за възможна инвазия по време на посещението ѝ в Белия дом през ноември 2021 г. и двамата започнаха да координират сложния пакет от санкции и мерки за контрол на износа, които щяха да бъдат готови, когато тя започне.
След избухването на войната сътрудничеството продължи.
Когато Законът за намаляване на инфлацията на Байдън притесни европейските правителства, че компаниите им могат да бъдат поставени в неизгодно положение, именно Фон дер Лайен работи с Белия дом, за да сведе до минимум въздействието върху европейската икономика.
Според двама дипломати от ЕС обаче, с идването на Тръмп в Белия дом Фон дер Лайен рискува да бъде възприемана като твърде близка до отиващия си президент Байдън.
Не става дума само за това, че Тръмп се възприема като деструктивен или отмъстителен, а че той прекара голяма част от първия си мандат в нападки срещу ЕС.
Наложи мита върху стоманата и алуминия, оттегли се от международни договори като Парижкото споразумение за климата и ядрената сделка с Иран, заплаши страните, които не са изпълнили целите си за разходите на НАТО, похвали решението на Обединеното кралство да напусне блока и дори обяви ЕС за „враг“ на Вашингтон.
„Тръмп никога не е бил толкова ентусиазиран да признае ЕС като събеседник“, сухо коментира трети дипломат от ЕС. (Те говорят пред Politico при условие за анонимност, за да могат свободно да обсъждат деликатните отношения с Вашингтон).
Още преди Тръмп да встъпи в длъжност през януари, сцената вече се подготвя за сблъсъци с ЕС.
Бъдещият президент обеща да сложи край на войната в Украйна малко след като влезе в Белия дом, вероятно като намали подкрепата за Киев, освен ако той не се съгласи да отстъпи територия на Русия.
Тръмп също така заяви, че ще насърчи Кремъл да прави „каквото си поиска“ с държавите, които не са изпълнили целите си за разходите на НАТО.
Още по-непосредствена задача ще бъде икономиката. Тръмп се закани да наложи повсеместни мита от 10 до 20% на Европа и заплаши да наложи 60-процентна такса върху всички стоки, идващи от Китай, което би могло да накара Пекин да дъмпира продуктите си на пазара на ЕС.
Дипломатите също така се опасяват, че Тръмп ще заплаши с мита страните, които не увеличат разходите си за отбрана, като една от основните цели е Германия - и без това буксуващият двигател на европейската икономика.
Фон дер Лайен се надява, че всичко това ще накара ЕС да стегне редиците и да си сътрудничи по-тясно, както направи по време на пандемията и първите дни на войната в Украйна.
Натискът от Вашингтон няма да остави на Блока друг избор, освен да увеличи разходите за отбрана, да укрепи технологичния си сектор и да изясни позицията си за Китай - трудни решения, за които някои страни от ЕС настояват от години, допълва Politico.
На хартия Фон дер Лайен трябва да е един от основните европейски партньори на Вашингтон, като наблюдава широки области от политиката на ЕС, включително търговията, климата, технологиите и конкуренцията.
Но като се имат предвид потенциално нестабилните ѝ отношения с Тръмп, дипломатите смятат, че може да се наложи да разчита на други с по-големи шансове да имат близост до бъдещия президент, като десния премиер на Италия Джорджа Мелони или генералния секретар на НАТО Марк Рюте, чието по-ранно отношение към Тръмп му помогна да получи поста.
Междувременно председателят на Комисията подготвя „тояги и моркови“ за новия президент. В крайна сметка, „Тръмп е търговец“, коментира третият дипломат от ЕС. „Преди всичко, той иска да преговаря.“
Фон дер Лайен вече се опита да подобри отношенията, като предложи Брюксел да купува повече втечнен природен газ от Америка, за да избегне американските мита върху европейските стоки.
Нейният предшественик Жан-Клод Юнкер използва втечнения природен газ, за да постигне изключително „козметично примирие“ с Тръмп през 2018 г.
Този път обаче подобни тактики може да не са толкова успешни, смята Марк Леонард от Европейския съвет за външна политика.
„Не мисля, че непременно са проработили толкова добре миналия път. Много хора се опитаха да прегърнат Тръмп и да поласкаят суетата му, като се надяваха, че по някакъв начин това ще им донесе предимства.
Но независимо дали Тереза Мей бързаше към Белия дом или се срещаше с него в Розовата градина, или Макрон го канеше в Париж, за да участва във военни паради, тези неща рядко оказваха голямо влияние върху това, което Тръмп правеше от гледна точка на темите, които ги вълнуваха.“, обяснява европейският дипломат.
Ако миналото е пътеводител, то Тръмп също ще се стреми да разделя и владее, като сключва двустранни сделки със съмишленици, сред които е и унгарският премиер Орбан.
„Това е човек, който смята, че Брекзит е страхотна идея и трябва да има още Брекзити“, казва Антъни Гарднър, бивш посланик на САЩ в ЕС.
„Той би искал ЕС да се разпадне, затова ще извади картата на Виктор Орбан, ще използва и другите карти, които има. В момента ЕС е в много крехко състояние, в което тези техники, за съжаление биха могли да бъдат успешни“, допълва дипломатът.