Илон Мъск е поискал от федералния съд да спре преобразуването на OpenAI в бизнес с изцяло печалба.

Адвокатите, представляващи Мъск, неговия стартъп xAI и бившият член на борда на OpenAI Шивон Зилис, са подали молба за предварителна забрана срещу OpenAI в петък, предава CNBC. Съдебното разпореждане би попречило на OpenAI да изисква от своите инвеститори да се въздържат от финансиране на конкуренти, включително xAI и други.

Последните съдебни искове представляват ескалация на съдебната вражда между Мъск, OpenAI и неговия главен изпълнителен директор Сам Алтман, както и други отдавна замесени страни и поддръжници, включително технологичния инвеститор Рийд Хофман и Microsoft.

Мъск първоначално съди OpenAI през март 2024 г. в щатския съд в Сан Франциско, преди да оттегли тази жалба и да я подаде отново няколко месеца по-късно във федералния съд. Адвокатите на Мъск във федералния иск, воден от Марк Тобероф в Лос Анджелис, твърдят в жалбата си, че OpenAI е нарушил федералните закони за рекет или RICO.

В средата на ноември те разшириха жалбата си, за да включат твърдения, че Microsoft и OpenAI са нарушили антитръстовите закони, когато създателят на Chat GPT уж поиска от инвеститорите да се съгласят да не инвестират в конкурентни компании, включително най-новия стартъп на Мъск, xAI.

В искането си за предварителна забрана адвокатите на Мъск твърдят, че на OpenAI трябва да бъде забранено „да се възползва от неправомерно получена конкурентно чувствителна информация или координация чрез блокировките на борда на Microsoft-OpenAI“.

„Четвъртият опит на Илон, който отново рециклира същите неоснователни оплаквания, продължава да бъде напълно безоснователен“, казва говорител на OpenAI в изявление.

OpenAI се очертава като един от най-големите стартиращи компании през последните години, като ChatGPT се превърна в основен хит, спомогнал за пораждането на огромен корпоративен ентусиазъм относно AI и свързаните с него големи езикови модели.

Откакто Мъск обяви дебюта на xAI през юли 2023 г., неговият по-нов AI бизнес пусна чатбота Grok и набира до $6 милиарда при оценка от $50 милиарда, отчасти с цел купуване на 100 000 чипове на Nvidia, съобщи CNBC по-рано този месец.

„Microsoft и OpenAI сега се стремят да циментират това господство, като прекъсват достъпа на конкурентите до инвестиционен капитал, като същевременно продължават да се възползват от споделена конкурентно чувствителна информация по време на годините на формиране на генеративния AI“, пишат адвокатите в картотекиране.

Адвокатите пишат, че условията, с които OpenAI иска инвеститорите да се съгласят, се равняват на „групов бойкот“, който „блокира достъпа на xAI до основен инвестиционен капитал“.

През юли Microsoft се отказа от мястото си на наблюдател в борда на OpenAI, въпреки че CNBC съобщи, че Федералната търговска комисия ще продължи да наблюдава влиянието на две компании върху AI индустрията.

Председателят на агенцията Линда Хан обяви в началото на годината, че институцията ще инициира „пазарно проучване на инвестициите и партньорствата, формирани между разработчиците на AI и основните доставчици на облачни услуги“. Някои от компаниите, които федералната агенция спомена като част от проучването, включват OpenAI, Amazon, Alphabet, Microsoft и Anthropic.

OpenAI първоначално дебютира през 2015 г. като организация с нестопанска цел, а през 2019 г. се преобразува в така наречения модел с ограничена печалба, при който организацията с нестопанска цел OpenAI е управляващото дружество на дъщерното дружество с печалба на компанията.

OpenAI е в процес на преобразуване в корпорация с пълна печалба в обществена полза, което може да направи дружеството по-привлекателно за инвеститорите. Планът за преструктуриране ще позволи на OpenAI да запази статута си с нестопанска цел като отделна организация, отбелязва CNBC.

Microsoft е инвестирала близо 14 милиарда долара в OpenAI, но разкри през октомври като част от отчета за печалбите си за първото фискално тримесечие, че ще запише загуба от 1,5 милиарда долара през текущия период, до голяма степен поради очаквана загуба от OpenAI.

През октомври OpenAI затвори голям кръг на финансиране, който оцени стартъпа на 157 милиарда долара. Thrive Capital ръководи финансирането, като участват и инвеститори като Microsoft и Nvidia.

OpenAI е изправен пред нарастваща конкуренция от стартиращи компании като xAI, Anthropic и технологични гиганти като Google

Предвижда се пазарът на генеративен AI да надхвърли приходите от 1 трилион долара в рамките на едно десетилетие, а бизнес разходите за генеративен AI са скочили с 500% тази година, според последните данни на Menlo Ventures.