Федералната търговска комисия на САЩ (FTC) започна широкообхватно антитръстово разследване срещу Microsoft. То се простира от нейния бизнес за лицензиране на софтуер до облачните изчисления.

Проучването е одобрено от председателя на комисията Лина Хан преди вероятното ѝ напускане през януари. Избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ и очакването, че той ще назначи републиканец с по-мек подход към бизнеса, оставя резултата от разследването във въздуха, съобщава CNBC.

FTC проучва обвинения, че софтуерният гигант злоупотребява с пазарната си мощ в софтуера за производителност. Според тях той налага наказателни лицензионни условия, за да попречи на клиентите си да преместват данни от неговата облачна услуга Azure към други конкурентни платформи. В обхвата на проверката влизат и практиките на компанията, свързани с киберсигурността и продуктите с изкуствен интелект.

FTC подаде оплаквания срещу Microsoft миналата година, докато проучваше пазара на облачни изчисления.

NetChoice - лобистка група, която представлява онлайн компании, включително Amazon и Google, които се конкурират с Microsoft в облачните изчисления, често е критикувала лицензионните политики на технологичния гигант и интегрирането на AI инструменти в Office и Outlook.

„Като се има предвид, че Microsoft е най-голямата софтуерна компания в света, доминираща в софтуера за производителност и операционни системи, мащабът и последствията от нейните решения за лицензиране са изключителни“, казват от групата.

Досега Microsoft беше донякъде изключение от неотдавнашната кампания на американските антитръстови регулатори срещу предполагаеми антиконкурентни практики на големите технологични компании. Собственикът на Facebook - Meta Platforms, Apple и Amazon вече бяха обвинени от САЩ в незаконно поддържане на монополи. Google на Alphabet е изправен пред две съдебни дела, включително едно, при което съдия установи, че незаконно осуетява конкуренцията между онлайн търсачките. Главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела свидетелства на процеса срещу Google, заявявайки, че гигантът в интернет търсенето е използвал ексклузивни сделки с издатели, за да заключва съдържание, използвано за обучение на изкуствен интелект.

Не е ясно дали Тръмп ще облекчи административните действия срещу големите технологични играчи. Първата администрация на републиканеца стартира няколко разследвания срещу тях. Едновременно с това, Джей Ди Ванс, бъдещият вицепрезидент, изрази загриженост относно властта, която те притежават над публичния дискурс.

Но Microsoft се е възползвала от политиката на Тръмп в миналото. През 2019 г. Пентагонът възложи на компанията договор за облачни изчисления на стойност 10 милиарда долара, който Amazon се очакваше да спечели. По-късно компанията на Безос обвини Тръмп, че е упражнил неправомерен натиск върху военни служители, за да попречи на избора на Amazon Web Services.