OpenAI позволи на служителите си да продадат акции на стойност около 1,5 млрд. долара в ново търгово предложение към SoftBank, съобщи CNBC.

Новото финансиране ще позволи на японския технологичен конгломерат да придобие още по-голяма част от стартъпа за изкуствен интелект, а настоящи и бивши служители на разработчика ще могат да осребрят акциите си. Те ще имат време до 24 декември да решат дали искат да участват в новото търгово предложение.

Сделката е предложена от милиардера, основател и главен изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон, който настойчиво иска по-голям дял в стартъпа, след като вложи 500 млн. долара в последния му кръг на финансиране. Тя не е свързана с потенциалните планове на OpenAI за преструктуриране от НПО в бизнес с цел печалба.

Новината подчертава интереса на Сон към сферата на изкуствения интелект и към подкрепата на най-ценните частни играчи в нея. SoftBank беше ранен инвеститор в Arm, а милиардерът заяви на неотдавнашна конференция, че спестява „десетки милиарди долари“, за да направи „следващата голяма стъпка“ в областта на технологията. Преди това той е инвестирал в Apple, Qualcomm и Alibaba.

Фондът Vision Fund 2 на SoftBank наскоро инвестира в стартъпите за изкуствен интелект Glean, Perplexity и Poolside. SoftBank има около 470 компании в портфейла си и 160 млрд. долара активи в двата си фонда Vision.

Дори и без дълбоките джобове на SoftBank обаче, OpenAI не е имала проблеми с набирането на милиарди. Нейната оценка се покачи до 157 млрд. долара през двете години след стартирането на ChatGPT. Разработчикът е набрал около 13 млрд. долара от Microsoft, а през октомври приключи последният кръг от 6,6 млрд. долара, ръководен от Thrive Capital и включващ участието на производителя на чипове Nvidia, SoftBank и други.

Компанията получи и револвираща кредитна линия на стойност 4 млрд. долара, с което общата ѝ ликвидност достигна над 10 млрд. OpenAI очаква около 5 млрд. долара загуби при 3,7 млрд. долара приходи през тази година.

Служителите на OpenAI могат да получат пари в брой

Търговото предложение ще бъде отворено за настоящи и бивши служители, на които са били предоставени ограничени дялове акции в последните две години. Единичната цена от 210 долара ще бъде съобразена с последния кръг на финансиране на компанията.

Търговите предложения станаха изключително важни за служителите в технологичния сектор на фона на неактивния пазар на IPO и рязко растящите оценки на компаниите. Частните организации разчитат на такива сделки, за да си гарантират, че служителите им са доволни, и да намалят натиска за листване на публичните пазари. Тъй като OpenAI няма непосредствени планове за IPO, а цената на компанията е непосилно висока за бъдещите купувачи, вторичните продажби на акции са единственият начин в близко бъдеще акционерите да монетизират дяловете си.

В миналото OpenAI имаше по-рестриктивен подход към търговите предложения. Затова и настоящи и бивши служители коментираха преди време пред CNBC, че има нарастваща загриженост за достъпа до ликвидност след съобщенията, че компанията има право да си върне придобитите акции. Но това лято тя промени политиката си по отношение на вторичните продажби на акции и сега позволява на настоящи и бивши служители да участват наравно в годишните търгове.

OpenAI се сблъсква с нарастваща конкуренция от страна на стартъпи като Anthropic и технологични гиганти като Google. Прогнозите са, че пазарът на генеративен изкуствен интелект ще достигне приходи от 1 трилион долара в рамките на десетилетие. Разходите на бизнеса на това поле са нараснали с 500% тази година, според последните данни на Menlo Ventures.

Миналия месец OpenAI пусна функция за търсене в ChatGPT, която позволява на стартъпа да се конкурира по-добре с търсачки като Google, Bing на Microsoft и Perplexity.