Никой няма да се изненада, ако OpenAI изчезне, обяви технологичен лидер
„Ако TSMC излезе от бизнеса - това ще е краят на света“, смята главният изпълнителен директор на C3.ai Том Сийбъл
Където и да отиде, главният изпълнителен директор на C3.ai Том Сийбъл, чува един и същи въпрос за бъдещето на изкуствения интелект:
„Всички ме питат: Има ли балон?“
„Абсолютно има“, отговаря той в ексклузивно интервю за Fortune.
През последните две години анализаторите коментират дали компаниите за изкуствен интелект, както публични, така и частни, наистина могат да оправдаят високите си оценки.
Том Сийбъл гради кариерата си в Силициевата долина като ръководител на продажби в Oracle, преди да напусне и да основе своя компания, която в крайна сметка продава обратно на бившия си работодател за 5,8 млрд. долара.
Сега той сравнява AI с дотком балона, когато дори една велика технология като интернет не успя да спаси редица компании от срив.
„Така че, с генеративния AI се случва нещо подобно на това, което видяхме при предишните технологии. Пазарът е много, много надценен.“, казва технологичният лидер.
И други лидери от Силициевата долина са съгласни, че оценките в цялата индустрия са завишени.
„Засега почти всяка значима компания, занимаваща се с изкуствен интелект, се радва на голям интерес от страна на инвеститорите“, обяснява Сандип Рао, старши изследовател в Leverage Shares, доставчик на ETPs.
C3.ai е специализирана в корпоративни приложения с изкуствен интелект, които помагат на компаниите с различни бизнес функции, като оптимизиране на веригата за доставки, прогнози и проследяване на продажби.
Компанията има и множество правителствени договори с Министерството на отбраната и Военновъздушните сили на САЩ. Сред най-големите ѝ клиенти от частния сектор са петролният гигант Shell и енергийната Baker Hughes (чийто договор скоро ще бъде подновен ), допълва Fortune.
По-рано тази седмица C3.ai добави още един партньор от „сините чипове“ към своите редици, като обяви партньорство с Microsoft. Сийбъл обаче взема на прицел OpenAI, стартъпа, тясно свързан с Microsoft и може би най-тясно свързан с революцията в изкуствения интелект.
Понастоящем компанията е оценена на 157 млрд. долара след октомврийския кръг на финансиране, в който набра 6 млрд. долара. Сийбъл не е впечатлен от тази оценка.
„Никой няма да се изненада, ако тази компания изчезне следващия понеделник“, заяви той и добави: „Ако тя изчезне, това няма да промени нищо на света.“
„Нищо няма да се промени. Искам да кажа, че животът на никого не би се променил. Нито една компания не би се променила. Microsoft ще намери нещо друго, което да захранва Copilot. Има 10 други продукта, които биха го направили също толкова добре.“
Търговската марка OpenAI е популярна, тъй като първа излезе на пазара, но това не може да гарантира трайната ѝ пазарна позиция, смята Пол Марино, главен директор по приходите в Themes ETF, борсово търгуван фонд, базиран в Гринуич, Кънектикът.
„Това, че сте много добре познати, не означава, че не можете да бъдете копирани, възпроизведени и може би дори надминати“, допълва той.
Според Рао има разлики между големите езикови модели, но те са трудни за разбиране.
„Моделите на много езици са силно патентовани и не е лесно да се определят окончателните различия“, казва той.
Според него, успехът им често се дължи колкото на бизнес отношенията, толкова и на технологията, на която се основават.
„Предимството на LLM не е непременно продиктувано от качеството, а може да бъде продиктувано от ниските ценови бариери и лесната употреба със съществуващите технологии.“
В това отношение OpenAI със сигурност отговаря на изискванията, тъй като е установила дълбоки връзки с Microsoft.
OpenAI не отговори на искането за коментар относно коментарите на Сийбъл.
Но той вижда надценяване и в AI стартъпите в начален етап на развитие.
„Има дълъг списък със стартъпи за изкуствен интелект от Илинойс, Уисконсин, Станфорд, които днес се финансират на Sand Hill Road. Това са малко идеи от много неопитни хора, които ще изградят генеративни приложения за изкуствен интелект за зъболекарски кабинет, ветеринарни лекари или адвокати по разводи и тези идеи се финансират с многомилиардни оценки“, каза Сийбъл и допълва: те са „просто петима души, които не знаят нищо с четири страници бизнес план. Това е лудост.“
През последните няколко години се появиха стартъпи с изкуствен интелект с много специфични случаи на употреба, някои от които наистина бяха продадени или набраха големи суми финансиране.
Техните постижения са разнопосочни, допълва Fortune.
През август 2023 г. Casetext, който е специализиран в AI за юридическата сфера, беше продаден на Thomson Reuters за 650 млн. долара.
JasperAI, стартъп, фокусиран върху AI за маркетинг, набра 125 млн. долара при оценка от 1,5 млрд. долара в серия А през юни 2023 г., само за да намали вътрешната си оценка три месеца по-късно, според The Information.
Извън критиките на Сийбъл са големите технологични гиганти, които разработват собствен пакет от продукти с изкуствен интелект.
Microsoft и Amazon според него, са „страхотни компании“, които не са надценени. Не са и производителите на чипове Nvidia и TSMC.
„Ако TSMC излезе от бизнеса, това ще бъде краят на света“, казва той.
На въпроса къде е мястото на C3.ai, изпълнителният директор не се съмнява. „C3.ai е изгодна сделка, разбира се! Искам да кажа, че това е стойностна акция.“