Министерството на търговията на САЩ е финализирало държавната субсидия от 6,6 млрд. долара за американското подразделение на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co за производство на полупроводници във Финикс, Аризона.

Обвързващият договор - след предварителното споразумение, обявено през април - е първото голямо възлагане, което ще бъде завършено в рамките на програмата на стойност 52,7 млрд. долара CHIPS, създадена през 2022 г.

Това се случва само няколко седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който критикуваше програмата.

През април TSMC се съгласи да разшири планираните си инвестиции с 25 млрд. долара до 65 млрд. долара и да добави трета фабрика в Аризона до 2030 г.

Тайванската компания ще произвежда най-усъвършенстваната в света 2-нанометрова технология във втория си завод в Аризона, който се очаква да започне производство през 2028 г.

TSMC също така се съгласи да използва в Аризона най-модерната си технология за производство на чипове, наречена „A16“.

„Когато започнахме това, имаше много скептици, които казваха, че може би TSMC ще направи 5 или 6 нанометра в САЩ“, казва пред Reuters министърът на търговията на САЩ Джина Реймондо.

„Всъщност те правят най-сложните си чипове в Съединените щати.“

Наградата за компанията включва и до 5 млрд. долара държавни заеми. По силата на споразумението TSMC ще получи парите, когато постигне основните етапи на проекта. Очаква се Министерството на търговията да отпусне поне 1 млрд. долара на TSMC до края на годината.

Тайванският производител се съгласи да се откаже от обратното изкупуване на акции в продължение на пет години - с някои изключения - и да сподели с правителството на САЩ всички излишни печалби.

Главният изпълнителен директор Си Си Уей заяви, че сделката „ни помага да ускорим развитието на най-модерната технология за производство на полупроводници, налична в САЩ“.

През 2022 г. Конгресът одобри Закона за чиповете и науката за стимулиране на вътрешното производство на полупроводници, което Реймондо нарича от съществено значение за получаване на инвестиции в TSMC и други чипове.

„Това не се е случило от само себе си, трябваше да убедим TSMC, че искат да разширят дейността си“, казва Раймондо, добавяйки, че политиците също така трябваше да убедят американските компании да купуват чипове, произведени в САЩ.

„Пазарът не се съобразява с цената на националната сигурност.“

САЩ са отпуснали 36 млрд. долара за проекти за чипове, включително 6,4 млрд. долара за Samsung в Тексас, 8,5 млрд. долара за Intel и 6,1 млрд. долара за Micron Technology. Министерството на търговията работи за финализиране на тези споразумения преди Байдън да напусне поста си на 20 януари.

Преди няколко дни стана ясно, че САЩ е наредил на TSMC да спре доставките на усъвършенствани чипове за китайски клиенти.

Реймондо не потвърждава че министерството е издало директива на TSMC, но казва, че САЩ трябва да играят в нападение и защита с Китай.

„Инвестирането в TSMC, за да се разшири тук, е офанзива - защитата е да се уверим, че нито TSMC, нито която и да е друга компания не продава нашите най-сложни технологии на Китай и не нарушава контрола върху износа.“

„Приемаме националната сигурност сериозно и разглеждаме всеки потенциален проблем, независимо дали става въпрос за компании, които субсидираме или не“, добавя Раймондо.