Тaiwan Semiconductor Manufacturing Co. е уведомила китайските компании за проектиране на чипове, че ще спре производството на най-модерните им процесори за изкуствен интелект, тъй като Вашингтон продължава да възпрепятства амбициите на Пекин.

TSMC, най-големият в света производител на чипове по договор, е уведомил китайските си клиенти, че от идния понеделник няма да работи върху полупроводници с усъвършенствани технологични възли от 7 нанометра или по-малки, съобщава Financial Times.

Позовавайки се на източници, изданието пише, че всякакви бъдещи доставки на такива чипове от TSMC за китайски клиенти ще бъдат предмет на процес на одобрение, в който вероятно ще участва и Вашингтон.

По-строгите правила на TSMC биха могли да провалят амбициите на китайски технологични гиганти като Alibaba и Baidu, които инвестират много в проектирането на полупроводници за своите облаци за изкуствен интелект. Това ще засегне и нарастващият брой стартъпи за проектиране на чипове, които са се обърнали към тайванския производител.

САЩ забраниха на американски компании като Nvidia да доставят авангардни процесори на Китай, като също така създадоха широка система за контрол на износа, за да спрат производителите по света, които използват американски технологии, да снабдяват страната с напреднали процесори. Според анализатори на инвестиционната банка Jefferies има съобщения, че ново правило на САЩ ще забрани на леярни да произвеждат усъвършенствани чипове за изкуствен интелект, разработени от китайски компании.

TSMC въвежда новата си политика, тъй като Министерството на търговията на САЩ разследва как най-съвременните чипове, които групата е направила за китайски клиент, са попаднали в устройство с изкуствен интелект на Huawei. Китайският национален технологичен шампион е обект на множество американски санкции и контрол върху износа.

Хора, запознати с решението на TSMC, казват пред FT, че решението на компанията е продиктувано от необходимостта да се подобри вътрешният контрол в резултат на текущото разследване и следващата вълна от американски експортен контрол върху доставките за Китай, която се очаква преди президентът на САЩ Джо Байдън да напусне поста си.

„Искаме да започнем да смекчаваме последиците, преди да има солидни, структурирани разпоредби“, казва един от източниците.

Предполага се, че компанията е особено предпазлива от това да не бъде определена като ненадеждна или несътрудничеща, тъй като Доналд Тръмп е обявен за следващия президент на САЩ.

Тази година Тръмп обвини Тайван, че е „откраднал“ американската индустрия за чипове, и намекна, че TSMC ще трябва да премести производството си обратно у дома, след като е получила милиарди долари субсидии от Вашингтон за изграждането на производствени заводи в САЩ.

Откъсването може да навреди на китайските технологични гиганти, които разчитат на Тайван за производството на най-модерните си чипове с изкуствен интелект. По-специално, гигантът в областта на търсенето Baidu се стреми да изгради пълен набор от софтуер и хардуер в подкрепа на бизнеса си с изкуствен интелект.

Близо до центъра на тези усилия е серията му от чипове за изкуствен интелект Kunlun. Според Bernstein Research нейният процесор Kunlun II е произведен от TSMC на 7-нанометрово ниво на миниатюризация.

„Чиповете Kunlun сега са особено подходящи за извеждане на големи модели и в крайна сметка ще бъдат идеални за обучение“, заяви основателят на Baidu Робин Ли на конференция миналата година. Ли добави, че групата е успяла да намали разходите си, като е проектирала свои собствени чипове.

Източниците на FT твърдят, че новите ограничения няма да окажат съществено влияние върху приходите на TSMC. Производителят регистрира растеж през октомври с 29,2% до 314 млрд. тайвански долара (9,8 млрд. щатски долара), което е леко забавяне в сравнение с предходните месеци.

В официално изявление TSMC казва, че е „компания, която спазва законите, и се ангажира да следва всички приложими правила и разпоредби, включително контрол на износа“.