Най-богатият човек в света Илон Мъск увеличи нетното си състояние със зашеметяващите 213 млрд. долара през 2024 г. - главно благодарение на близките си връзки с новоизбрания президент Доналд Тръмп и на резултатите на Tesla, SpaceX и други негови печеливши компании.

Според Индекса на милиардерите на Bloomberg през 2024 г. комбинираната нетна стойност на 500-те най-богати лица в света ще достигне безпрецедентните 10 трилиона долара.

Този крайъгълен камък представлява увеличение с 1,5 трилиона долара само за 12 месеца, като технологични лидери като Марк Зъкърбърг, Дженсън Хуанг и Лари Елисън печелят милиарди.

Мъск обаче е открояващата се фигура, на която се падат повече от 13% от общия скок на богатството сред топ милиардерите, пише Fortune.

В края на годината нетното му състояние възлиза на 442,1 млрд. долара, което е с 213 млрд. долара повече от началото на 2024 г. Разликата с Джеф Безос, вторият най-богат човек в света, достига рекордните 237 млрд. долара, подчертавайки огромния мащаб на финансовата доминация на Мъск.

Bloomberg съобщава, че тази разлика е най-голямата, регистрирана между двамата най-богати милиардери.

Ефектът на Тръмп

Завръщането на Тръмп в Белия дом доведе до стремително нарастване на състоянието на Мъск.

Неговата публична и финансова подкрепа за кампанията на Тръмп не само позиционира Мъск благоприятно в политическите среди, но и повиши доверието на инвеститорите в неговите компании.

Акциите на Tesla поскъпнаха с повече от 65% в седмиците след победата на Тръмп, подхранвани от оптимизма около обещанията му да рационализира регулациите за автономни превозни средства и да ограничи конкуренцията на китайските производители на EV.

По-широкият кръг от милиардери също получи значителни печалби, като победата на Тръмп предизвика ентусиазъм и повиши оценките в различните сектори. Индексът S&P 500 се повиши с повече от 23% през 2024 г., воден от технологичните гиганти, известни като „Великолепната седморка“, сред които са Meta и Nvidia.

Преди това в него беше включена и Tesla, но компанията беше изхвърлена през октомври, тъй като нейното място зае Broadband. Тези компании, взети заедно, съставляват повече от половината от общите печалби на индекса на Bloomberg.

През петте седмици след победата на Тръмп богатството на милиардерите се е увеличило с 505 млрд. долара, което представлява 34% от общата им печалба за годината. Пробизнес политиката и обещанията му да намали регулаторните ограничения за технологичния и енергийния сектор стимулираха оптимизма, особено за начинанията на Мъск.

Приятелството на Мъск с Тръмп доведе и до по-преки възможности.

Одобрението на новоизбрания президент за мисиите на SpaceX на Марс и подкрепата му за стартъпа на Мъск за изкуствен интелект xAI насърчиха по-нататъшни инвестиции и държавни договори.

SpaceX, която сега се оценява на 350 млрд. долара след поредица от продажби на акции от вътрешни лица, получи по-голяма подкрепа от институционални инвеститори, които залагат на нарастващото влияние на Мъск във Вашингтон.

Година на безпрецедентни печалби

Освен Мъск и други технологични милиардери се възползваха от вълната на пазарния оптимизъм. Дженсън Хуанг от Nvidia увеличи състоянието си със 76 млрд. долара, тъй като акциите на компанията почти се утроиха благодарение на продължаващия бум на AI.

Богатството на Марк Зъкърбърг нарасна с 81 млрд. долара, дори след като Meta се сблъска със значителни регулаторни предизвикателства, включително антитръстова глоба от ЕС в размер на 841 млн. долара, отбелязва Bloomberg.

Криптомилиардерите също пожънаха ползи от победата на Тръмп. Биткойнът за първи път премина прага от 100 000 долара, което увеличи състоянието на фигури като Чанпенг Джао от Binance и съоснователя на Coinbase Брайън Армстронг. Нетното състояние на Джао нарасна с 60% до 55 млрд. долара, а на Армстронг - с повече от 50% до 11,1 млрд. долара.

Не всеки милиардер обаче процъфтява финансово.

Френските луксозни магнати Бернар Арно и Франсоаз Бетенкур Майерс загубиха общо 71 млрд. долара, тъй като търсенето на стоки от висок клас намаля, особено в Китай.

Карлос Слим и други латиноамерикански милиардери също изпитваха затруднения на фона на валутните девалвации и политическите промени.

Политическият гамбит на Мъск

Агресивната подкрепа, която Мъск оказва на кампанията на Тръмп - според сведенията е предоставил над 130 млн. долара, е знак за желанието му да преплете бизнес амбициите си с политически съюзи.

Влиянието на Мъск се простира отвъд финансовия принос, като той често се появяваше на митинги на Тръмп и пряко участваше в оформянето на политическите дискусии относно изкуствения интелект, изследването на космоса и чистата енергия.

Мъск също така е готов да поеме официална роля в администрацията на Тръмп. Той е избран за съръководител на новосъздадения Департамент за правителствена ефективност (DOGE), който има за цел да намали федералните разходи с 2 трилиона долара. Тази позиция затвърждава статута му като ключов играч в икономическата програма на Тръмп.

Обвързването на Мъск с политиката крие рискове.

Връзките му с Тръмп предизвикват внимание, като критиците предупреждават за потенциални конфликти на интереси, особено след като компаниите му получават изгодни държавни договори.

Въпреки това, за Мъск ползите са по-големи от рисковете, а 2024 г. е най-успешната му финансова година досега.

Тъй като най-богатите хора в света стават още по-богати, стремителният възход на ексцентричния предприемач отразява не само господството на технологичните милиардери, но и развиващото се пресичане на бизнеса и политиката.

Предстои да разберем дали близките отношения на Мъск с Тръмп ще продължат да му носят дивиденти, но засега изпълнителният директор на Tesla и SpaceX остава сам на върха на световното богатство.