Годината беше добра за фондовия пазар в САЩ, но още по-добра за милиардерите, които притежават и управляват най-силно представящите се компании.

Това важи с пълна сила за собственика на Meta Марк Зъкърбърг, съоснователя на Nvidia Дженсън Хуанг и основателя на Tesla Илон Мъск, след като акциите им скочиха благодарение на бума на изкуствения интелект.

Несигурността от изборите в САЩ вече отмина, а анализаторите очакват среда с по-малко регулации и ветеран от Уолстрийт на поста министър на финансите.

На този фон, траекторията до края на годината и през 2025 г. изглежда доста стабилна, отбелязва Fortune.

Мъск направи най-печелившият залог на годината

Печалбите на най-богатите в света са огромни, но номер едно без изненада остава Илон Мъск.

Състоянието му е подкрепено от ръста на производителя на електромобили Tesla през годината - повече от 37% от началото на 2024 г. към края на ноември.

Tesla впечатли с обещанията си за автономни таксита и софтуер за пълно самоуправление (плюс роботи), но и големият залог на Мъск за Тръмп в Белия дом, се изплати.

Собственикът на X призна, че е щял да бъде „прецакан“, ако Тръмп беше загубил изборите, тъй като е дарил десетки милиони долари за кампанията му.

Макар че Мъск си спечели пост в администрацията заради предложението за Департамент за правителствена ефективност (DOGE), акционерите на Tesla бяха особено мотивирани от промяната в тона на Тръмп по отношение на електрическите превозни средства.

Преди това той твърдеше, че шофьорите на електромобили „унищожават нашите някога велики САЩ“ и трябва да „горят в ада“, но по време на кампанията направи обратен завой, като каза на поддръжниците си: „Аз съм за EV автомобилите; трябва да бъда, защото Илон ме подкрепи много силно“.

В резултат на благоприятните перспективи за електрическите превозни средства директно от следващия Овален кабинет, щастието на Tesla - и съответно на Мъск - рязко се повиши. Милиардерт е прибавил 119 млрд. долара към състоянието си от началото на годината според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Лари Елисън и AI еуфорията

Лари Елисън, основателят и най-големият акционер на софтуерния и технологичен гигант Oracle, отбелязва второто най-голямо увеличение на богатство в списъка на милиардерите.

Тъй като притежава около 40% от бизнеса с облачни приложения, състоянието му расте, отразявайки скока на цената на акциите на Oracle с над 83% през 2024 г. - то е нараснало с 83,2 млрд. долара за тази година.

Oracle беше подкрепена от интереса към изкуствения интелект, но също така отчете някои силни финансови перспективи тази година.

През юни главният изпълнителен директор заяви, че компанията е подписала „най-големите договори за продажби в нашата история - движени от огромното търсене на обучение на големи езикови модели с AI“.

„Очаквам, че през цялата 2025 финансова година продължаващото силно търсене на изкуствен интелект ще доведе до още по-голям ръст на продажбите на Oracle.“, допълни той.

Дженсън Хуанг и шеметният възход на Nvidia

В челната тройка по богатство за 2024 г. се нарежда съоснователят и главен изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг, чието нетно състояние е скочило с около 80 млрд. долара тази година.

Годината на Nvidia на върха е добре отразена, като цената на акциите ѝ е нараснала с около 185% през 2024 г.

Тъй като Хуанг притежава дял от около 3,5% от бизнеса с пазарна капитализация от над 3,5 трилиона долара, не е изненада, че той остава малко извън Топ 10 на класацията на най-богатите хора в света.

Скокът в богатството на Хуанг допринася за общата сума от приблизително 585 млрд. долара.

Други в клуба на милиардерите

Познати имена допълват останалата част от Топ 10 на милиардерите с най-голям ръст на богатството за 2024 г.

Нетното състояние на Марк Зъкърбърг е нараснало до 70 млрд. долара, тъй като Meta продължава да изследва нововъзникващите технологии и да се възползва от предимствата на годината на тяхната ефективност.

По подобен начин Amazon - която също инвестира сериозно в надпреварата за изкуствен интелект, отбеляза скок на акциите с приблизително 38% за годината досега.

Нетното състояние на основателя на Amazon Джеф Безос е скочило с почти 42 млрд. долара, което го прави вторият най-богат човек в света.

Нетното състояние на Майкъл Дел, основател на едноименния производител на персонални компютри Dell, е нараснало до около 41 млрд. долара, тъй като основаната от него компания се насочва към изкуствения интелект.

Триото наследници на империята Walmart също увеличиха нетната си стойност тази година, тъй като потребителите продължиха да се противопоставят на очакванията на Уолстрийт и да харчат. Състоянието на Джим Уолтън е нараснало до 40,1 млрд. долара, а това на братята и сестрите му Алис и Роб съответно с 39,5 и 39 млрд. долара.

Топ 10 се допълва от Томас Питърфи, председател на Interactive Brokers, която е специализирана в търговията с акции, фючърси и чуждестранна валута. Неговото богатство е нараснало с приблизително 32 млрд. долара тази година.