Топене на ледовете: Топ преговарящите от САЩ и Китай ще се срещнат в понеделник
Новината съобщи самият Доналд Тръмп в социалните мрежи
&format=webp)
Президентът Доналд Тръмп обяви, че САЩ и Китай ще проведат следващия кръг от търговски преговори в Лондон в понеделник, докато двете страни се опитват да намалят напрежението и да очертаят пътя към търговска сделка.
Министърът на финансите Скот Бесънт, министърът на търговията Хауърд Лътник и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър ще се срещнат с китайския си колега, вицепремиера Хе Лифенг, написа президентът на САЩ в собствената си социална мрежа Truth Social.
„Срещата би трябвало да мине много добре. Благодаря ви за вниманието, което обърнахте на този въпрос!“, допълни той.
Напрежението между двете страни започна да се трупа от последния кръг търговски преговори през май, когато и САЩ, и Китай се споразумяха да намалят трицифрените мита съответно до 30 и 10 процента, припомня Politico.
Въпреки консенсуса обаче, всяка страна започна да предизвиква другата, като запази или разшири различни търговски бариери, като например контрол на износа.
Тръмп и китайският президент Си Дзинпин разговаряха по телефона в четвъртък сутрин в опит да върнат преговорите в правилната посока, полагайки основите за срещата в понеделник.