Пратеникът на Европейския съюз по въпросите на санкциите Дейвид О'Съливан е във Вашингтон с екип от експерти, за да обсъди по-нататъшни санкции срещу Русия с американските си колеги, съобщи Европейската комисия в понеделник, цитирана от Reuters.

В неделя американският президент Доналд Тръмп заяви, че е готов да премине към втора фаза на ограниченията, което е най-близкото до намек, че е на път да засили санкциите срещу Москва заради войната в Украйна.

Председателят на Съвета на ЕС Антонио Коща заяви, че новите санкции се координират в тясно сътрудничество със САЩ, а служителите на ЕС се надяват на по-добро сътрудничество след няколко разочарования в началото на годината, когато Тръмп предпочете да проведе собствени мирни преговори с руския президент Владимир Путин.

САЩ не се присъединиха към другите страни от Г-7 (ЕС, Великобритания и Канада) в понижаването на ценовия таван на руския суров петрол преди налагането на санкции до 47,60 долара за барел.

Тръмп обаче обяви високи мита върху вноса на САЩ от Индия, отчасти поради големите й покупки на руска енергия.

ЕС в момента е в процес на изготваня на 19-и пакет от санкции срещу Русия, който според дипломати вероятно ще включва повече списъци с китайски компании, руски банки и кораби от „сенчестия флот“, който заобикаля санкциите, както и забрана за сделки с руски петрол, допълва Reuters.

Междувременно, в интервю за ABC News украинският президент Володимир Зеленски призова европейските страни да спрат напълно да купуват руска енергия, допълва BBC.

„Трябва да спрем да купуваме всякакъв вид енергия от Русия, и всичко друго, всякакви сделки. Не можем да сключваме никакви сделки, ако искаме да ги спрем.“, заяви той и похвали тарифната стратегия на Тръмп като „правилната идея“ за прекъсване на приходите на Москва.

От началото на пълномащабната си инвазия в Украйна през март 2022 г. Русия е спечелила около 985 млрд. долара от петрол и газ, според данните на центъра за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух.

Китай и Индия са най-големите купувачи, докато ЕС значително е намалил, но не е спрял напълно, покупките. Брюксел се е ангажирал да преустанови изцяло вноса на руска енергия до 2027 г.

Въпреки засилващите се санкции, Русия работи за разширяване на пазарите си. На среща в Пекин миналата седмица беше заявено, че страната ще увеличи доставките на газ за Китай.

На този фон ОПЕК+, групата от петролни производители, в която влиза и Русия, се съгласи да увеличи производството, което може да доведе до понижение на световните цени на петрола и да затрудни усилията на Запада да ограничи финансите на Москва.

Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че международните санкции никога няма да накарат Русия да промени курса си в Украйна, допълва Reuters.

„Никакви санкции няма да накарат Руската федерация да промени последователната позиция, за която президентът неколкократно говори“, подчертава той.

По думите на Песков, Европа и Украйна правят всичко възможно, за да привлекат САЩ в своята орбита ки отново повтори, че Кремъл предпочита да разреши конфликта по дипломатически път, но ако това е невъзможно, бойните действия ще продължат.