Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че подкрепя плана на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на близо двегодишната война на Израел срещу „Хамас“ в Газа.

„Вярвам, че днес правим решаваща крачка към прекратяването на войната в Газа и създаването на основа за значителен напредък към мира в Близкия изток“, каза Нетаняху в понеделник в Белия дом.

Осигуряването на съгласието на Израел за сделката би било драматичен пробив за прекратяването на конфликта, който опустоши Газа, отне десетки хиляди човешки животи, предизвика напрежение в целия регион и остави Израел все по-изолиран.

Тръмп заяви, че мирът ще бъде неговото „коронно постижение“.

Планът предвижда Тръмп да оглави международен надзорен орган – наречен „Съвет за мир“, който ще наблюдава палестински комитет, управляващ Газа, обобщава Financial Times. Управлението на ивицата ще бъде поверено на технократски, непартиен комитет от палестинци, под международния надзор на този преходен орган. В съвета ще бъдат включени и други международни фигури, сред които бившият британски премиер Тони Блеър.

Тръмп благодари на Нетаняху „за съгласието с плана и за доверието, че ако работим заедно, можем да сложим край на смъртта и разрушенията, които наблюдаваме от толкова години“.

Основни точки на плана

  • Незабавно прекратяване на конфликта.
  • Освобождаване на всички останали заложници в рамките на 72 часа след публичното приемане на сделката от Израел.
  • Хамас“ няма да има роля в управлението на Газа; бойците му ще бъдат разоръжени и ще получат амнистия, ако се ангажират с мирно съжителство и предадат оръжията си.
  • Членове на групировката, които изберат да напуснат Газа, ще имат гарантиран „сигурен коридор“ към приемащи страни.
  • Никой няма да бъде насилствено изгонен от Газа – промяна спрямо по-ранните идеи на Тръмп за „опразване“ на територията и превръщането ѝ в „Ривиерата на Близкия изток“.
  • След освобождаването на израелските заложници Израел ще пусне 250 палестински затворници с доживотни присъди и още 1700 жители на Газа, задържани след атаката на 7 октомври 2023 г.
  • Ще бъде осигурен огромен поток от хуманитарна помощ в Газа, части от която според ООН гладуват.
  • Ще бъде създаден „икономически план на Тръмп“ за възстановяване и развитие на Газа чрез експертен съвет.

Не е ясно дали „Хамас“ ще приеме предложението. Според източник на Financial Times, запознат с преговорите, премиерът на Катар и шефът на египетското разузнаване са се срещнали с представители на групировката в Доха и са им представили плана. Те заявили, че ще го разгледат добросъвестно и ще дадат отговор.

Тръмп обеща „пълна подкрепа“ на Израел за елиминирането на „Хамас“, ако движението отхвърли плана. Нетаняху предупреди, че ако „Хамас“ откаже американското предложение, „тогава Израел ще довърши задачата сам“.

И двамата лидери отказаха да отговарят на допълнителни въпроси, докато няма „подписи и одобрения от многото различни държави, които участват“.

В понеделник Нетаняху и Тръмп разговаряха по телефона и с премиера на Катар, като израелският лидер „изрази дълбокото си съжаление“, че израелски ракетен удар този месец „срещу цели на Хамас в Катар неволно е убил катарски военнослужещ“, съобщиха от Белия дом.

Международни реакции

Европейски, арабски и мюсюлмански лидери в понеделник до голяма степен приветстваха инициативата на Тръмп и обещаха да работят със САЩ за реализиране на всеобхватно споразумение.

В съвместно изявление външните министри на Саудитска Арабия, Йордания, ОАЕ, Индонезия, Пакистан, Турция, Катар и Египет заявиха, че ще съдействат за сделка, гарантираща, наред с другото, „пълното изтегляне на Израел“ от Газа. Те подчертаха, че пътят към мир трябва да се основава на „двудържавното решение, при което Газа е напълно интегрирана със Западния бряг в палестинска държава“ – визия, която Нетаняху категорично отхвърля.

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон призоваха всички страни да приемат плана, за да започне изпълнението му.

Ролята на Палестинската власт

Планът предвижда в бъдеще реформирана Палестинска власт да поеме управление на Газа. Международният надзорен съвет на Тръмп ще управлява финансирането за възстановяване на територията, докато реформите не приключат.

В документа се посочва, че при възстановяване на Газа и реформирана Палестинска власт „може би най-накрая ще съществуват условия за достоверен път към палестинско самоопределение и държавност“.

САЩ ще работят с „арабски и международни партньори“ за създаване на временна международна стабилизационна сила, която незабавно да се разположи в Газа и да обучава и подпомага проверени палестински полицейски сили.

Вътрешнополитически рискове за Нетаняху

Нетаняху вероятно ще се сблъска с ожесточена съпротива от крайнодесните си съюзници в управляващата коалиция, които многократно са отхвърляли всякакъв постоянен край на войната, докато „Хамас“ не бъде напълно унищожен от израелската армия.

Той и тези съюзници също така твърдят, че Палестинската власт не трябва да има никаква роля в Газа и категорично отхвърлят всякакви стъпки към създаването на палестинска държава. Това може да разклати коалицията и да доведе до предсрочни избори.

Нетаняху заяви още, че Газа ще бъде демилитаризирана, а Израел ще запази отговорността за сигурността, включително охранителен периметър „за обозримо бъдеще“