11% от работодателите в България търсят извън границите на страната решение за проблема с недостига на квалифициран персонал. Най-търсени сред чуждестранните специалисти са инженерите, които идват предимно от Германия, следвана от Великобритания. Това сочат резултатите от изследване за работната сила „Решения без граници за работната сила” на Manpower България.

73% от работодателите са загрижени за влиянието върху пазара на труда, от това, че квалифицираните специалисти напускат България, за да работят в друга страна.

86% от работодателите в България смятат, че правителството и бизнесът не правят достатъчно за да забавят тази миграция на таланти и да привлекат тези хора обратно в България. Работодателите в България посочват Германия, Великобритания и Испания като страните, които според тях представляват най-голямата заплаха като икономическа конкуренция.

В Европа тревогата за въздействието на външната миграция върху местната работна сила е най-осезаема в България (73%), Гърция (72%) и Турция (64%). Други страни, където работодателите отчитат над средната загриженост включват Румъния (56%), Италия (55%), Ирландия (53%), Словения (53%) и Южна Африка (52%). В същото време работодателите са най-малко загрижени за източване на работна сила в резултат на миграция в Швейцария (11%), Белгия (12%) и Холандия (14%).

25% от чуждите компании със седалище в България наемат чужденци на управленско ниво. По-малко вероятно е българските компании да използват чужди квалифицирани работници.

През последните години има промяна в начина на наемане на чужденци, които да управляват развиващите се пазари. Присъствието на чужди мениджъри, които се опитват да се адаптират към местните култури, създава усещането, че има "таван на насърчаването на местните мениджъри”.