От началото на миналата година досега са подадени 35 сигнала на потребители за лошо качество на течните горива. Това сочат данните на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. До момента са проверени 32 от тях, като при останалите три продължават проверки на пробите. Най-чести са сигналите за несъответствие с изискванията за качество на дизеловото гориво и по-малко за бензина.

От проверените 32 сигнала на граждани, 26 съответстват на изискванията за качество на горивото, коментира Петър Костадинов, директор към главна дирекция "Контрол на качеството на течните горива". У нас работят 8 екипа на 7 териториални зони и при подаден сигнал за нарушение те реагират до 24 часа. Има обаче и недостоверни сигнали от граждани.

"80% от сигналите, които се подават от граждани, проверката на горивото показва, че в бензиностанцията горивото съответства на изискванията за качество. Но с течение на годините, зареждано на различни бензиностанции, резервоарите непочиствани и в един момент се получава повредата", заяви Костадинов.

Сигнали за нарушения освен от граждани се подават и от Министерство на вътрешните работи, Прокуратурата и Митниците.

Процентът на установените несъответствия от институциите е по-висок от този, регистриран от потребителите. До момента дирекцията за контрол на горивата е взела проби от близо 600 обекта. От началото на миналата година досега тя е издала предписания за изтегляне от пазара на над 170 хиляди литра автомобилно гориво и над 150 хиляди литра гориво за дизелови двигатели.

Източник: БНР