Рекордни цени на горивата у нас
Цените на горивата у нас в момента са най-високите, достигани на вътрешния пазар. Това коментира председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.
"По която и улица да минете и се огледате в бензиностанциите ще видите цени от 2.50 до 5.54 лв. за Премиум дизел, 2.35-2.40 лв. за бензин 95-98, тоест цените стигат нива, които са високи", посочи Делчев.
Той изтъкна още, че тогава, когато автомобилните горива тръгнат нагоре, цената на газта също ги следва, защото тя е заместващо гориво. Все пак увеличението при газта няма да бъде в същите пропорции.
Според български анализатори пазарът ще се успокои преди да достигне някои международни прогнози от 200 долара за барел, каза още Делчев.
Днес обаче цените на петрола се стабилизираха след даденото вчера обещание от Саудитска Арабия, че "ще гарантира стабилността на петролния пазар".
На въпрос какъв е ръстът, който може да поеме българският пазар, Делчев отговори така: "Тогава, когато имате фирма и тя зависи от транспорт, неминуемо ползвате транспорта си, защото от това ви зависи бизнеса и оскъпявате продукта си, тоест хората ползват товарните услуги и плащат повишената цена за това, колкото и да е неприятно на всички ни. По отношение на личните превози има някакво ниво на търпимост, което е съобразено с личните доходи на всеки. То е горе долу като акциза при цигарите - преценявате докога си струва да упражнявате вредния си навик, дали пет лева за кутия цигари са достатъчна спирачка или трябва да станат осем лева".
Според него обаче, поне в началните седмици на увеличаване на цените, няма да има автоматичен ефект на намаляване на зареждането от страна на физическите лица от страна на гражданите.
Вчера от Съюза на товарните превозвачи заплашиха с протести и блокиране на пътища, ако държавата не се намеси в безконтролното поскъпване на горивата. Според браншовиците в транспорта, горивата, които се преработват в момента, и са на пазара, са доставени много преди кризата в Либия, така че трябва да се провери каква е действителността.
Цените на горивата в България са сред най-ниските в Европа, коментира днес енергийният министър Трайчо Трайков, цитиран от "Дарик Финанс". По думите му, ако „Лукойл" направи голямо увеличение, винаги може да се внесе суровина от чужбина.
Трайков бе категоричен, че цените на петрола в световен мащаб няма да се покачват още дълго, защото това ще стимулира страните да потърсят алтернативни източници на енергия.
Междувременно български икономисти прогнозираха, че България като отворена икономика ще пострада от шока в цените и е възможно темпът на икономически растеж, който се предвижда за тази година, да се забави.
В последните дни и седмици цените на горивата се движат нагоре не само заради ситуацията в Либия, но и поради редица световни фактори и затова не можем да се успокояваме, че ако в Либия нещата се стабилизират и цените отново рязко ще спаднат, коментира Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в "Индъстри Уоч".
Ако цените на петрола останат за дълъг период високи, това може да забави съживяването на световната икономика, предупреди шефът на МВФ Доминик Строс-Кан.
"Възможно е петролът да поскъпне до 100 или 120 долара за барел и това би засегнало темпа на (икономическото) съживяване в целия свят", заяви Строс-Кан.
Източник: БНР, БТА