КНСБ: Кризата засегна 86 средни и големи компании

© Pixabay
86 средни и големи предприятия са засегнати до този момент от кризата. В тях са заети над 46 000 служители. Това показва проучване на КНСБ към 21 април чрез регионалните стуктури на синдикалната организация в цялата страна.
Анкетата включва въпроси за социалното напрежение във фирмите и за ефектите от пандемията с COVID–19. Общо наблюдаваните предприятия са 114.
Анализът на данните показва, че в големите предприятия и бюджетните организации, в които има изградени синдикални организации, с няколко изключения, към този етап не са предприети съкращения на персонал.
Това се дължи основно на непрестанния социален диалог и възможностите, договорени чрез колективните трудови договори и показва предимствата от наличието на такива и в трудни ситуации като настоящата, отчитат от КНСБ.
Съкращения на работници или предстоящи такива се наблюдават в 13 на сто от фирмите. В 78% от предприятията работниците са в платен отпуск, а в 26 на сто - в неплатен.
Най-много засегнати предприятия (извън ресторантьорството, хотелиерството и туризма) има във ВиК сектора, леката промишленост, автомобилостроенето, транспорта (предимно вътрешен) и преработващата промишленост.
Икономиката се подготвя за дълбока, но краткотрайна рецесияИкономиката вероятно ще се свие със 7.8% през 2020 г., при очакван приблизителен спад от 16% на тримесечна база през второто тримесечие на годината
Военната промишленост и сектор дървообработване също са засегнати. Усещат се засилващи се проблеми и в бюжетния сектор.
Най-много засегнати от кризата служители има в Казанлък, Благоевград, Добрич, Стара Загора, Димитровград, Враца, Сливен, Габрово, Разлог, Банско, Бургас, Варна и Хасково.
Българският бизнес
- Ето ги почивните дни през 2021 г.
- Стартира първият в България фонд за инвестиции в злато
- Димитрис Лиупис, VIVACOM: Ролята на телекомуникациите тепърва ще нараства