„До края на юни абсолютно цялото строителството на газовата връзка Гърция – България трябва да бъде завършено и от двете страни.

Този газопровод, заедно с проекта за втечнен газ край Александруполис, ни дават възможност за пълна диверсификация“.

Това заяви пред медии край Комотини премиерът Кирил Петков, който провери строителството на интерконектора Гърция – България.

Проектът ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ. Очакванията са газопроводът да бъде въведен в търговска експлоатация за предстоящия отоплителен сезон.

„Хидравличните тестове на част от трасето са вече завършени, до този момент не сме имали дефекти и проблеми. Това означава, че качеството е добро“, добави още премиерът. Петков допълни, че строителството на подобен мащабен проект е трудно, но и за двете държави газовата връзка е огромен приоритет.

Министърът-председателят подчерта и усилията на правителството да осигури нови доставчици на природен газ във връзка с нарушаването на договора от страна на „Газпром“. „Вярвам, че ще договорим същите или по-добри условия за българските потребители“, заяви Петков. Предложението за превалутиране в рубли премиерът определи като „извиване на ръце“.

С какви възможности разполага Европа, ако Русия спре газа?Около 40 процента от газовите доставки за Европа идват от Русия

Газопроводът IGB e с обща дължина 182 км, повечето от които са на българска територия. Към този момент проектът е завършен на 92% като линейната част е изпълнена. Продължават дейностите по изграждане на наземните съоръжения – двете газоизмервателни станции при Стара Загора и Комотини.

Станцията на българска територия е в много напреднал етап на изпълнение и предстои да бъде довършена и хидротествана в рамките на месец май.