Установената тенденция за намаляване на регистрираната безработица в страната продължава и през юни, като през месеца равнището ѝ се установява на 5.7%.

Административната статистка на Агенцията по заетостта отчита понижение от 0.4 процентни пункта спрямо май 2018 г. и от 1.1 процентни пункта на годишна база, съобщават от Агенцията по заетостта.

Регистрираните безработни в края на месеца са общо 188 576, като числеността им се свива с 5.9% спрямо предходния месец и с 15.9% спрямо година по-рано. Новорегистрираните лица през юни са 21 898, като от тях 1 704 са били неактивни, т.е. не са били нито заети, нито учащи, и не са търсили работа. От началото на годината служителите от бюрата по труда са активирали 31 903 лица, като е приложен целия инструментариум за активиране на Агенцията по заетостта: трудови борси, срещи и презентации със завършващите образование, организирани от кариерните центрове, дейности на младежки, ромски, трудови медиатори и др.

Освен към безработните, дейността на бюрата по труда е насочена също към заети, учащи и пенсионери, като през юни 818 души от тези групи са били регистрирани като търсещи работа.

Общо 23 769 лица са постъпили на работа през месеца, като 75.2% от тях са устроени в реалната икономика. В резултат от изпълнението на активните мерки за насърчаване на заетостта сред безработните, през месеца в субсидирана заетост са включени 5 886 лица: 2 720 – по програми, 2 488 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” и 678 – по мерки.

През месеца общо 797 безработни лица са включени в обучения за придобиване на нова квалификация и ключови компетентности. Основно професиите в които се обучават курсистите са в областта на хотелиерството, туризма, строителството, а ключовите компенетности са: дигитална, предприемачество, умения за учене.

Заявените работни места на първичния пазар на труда през юни са 17 339, като 83.3% от тях са в частния сектор. Най-голям дял свободни работни места са заявени в преработващата промишленост (30.3%), търговията (14.7%), хотелиерството и ресторантьорството (11.9%), административните и спомагателните дейности (8.3%), операциите с недвижими имоти (6.5%), строителството (5.6%) и др.

Обратното броене за българския лев започнаФинансовите министри на страните от еврозоната дадоха зелена светлина на българската стратегия за приемане на еврото

Най-търсените групи професии през месеца са били: персонал, зает в сферата на персоналните услуги (бармани, сервитьори, готвачи, камериери и др.); работници в добивната и преработващата промишленост, строителството и транспорта; оператори на стационарни машини и съоръжения; продавачи; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; квалифицирани работници по производството на храни, облекло, дървени изделия и сродни на тях; металурзи, машиностроители и сродни на тях и занаятчии; монтажници; помощници при приготвяне на храни; преподаватели; водачи на МПС и подвижни съоръжения и др.