Безработицата по света е рекордно ниска, но заплатите не растат
Наетите хора по света достигат рекордни нива, като компаниите започват да изпитват остра нужда от работна ръка. Странно или не обаче, недостигът на достатъчно работници не води до повишаване на възнагражденията.
Доклад на Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреждава, че позитивният тренд по отношение на безработицата крие риск за „безпрецедентна” стагнация при заплатите, предава CNN.
От ОИСР посочват, че нивата на заетост в развитите икономики достигат средно 62% към края на 2017 г., което е най-високият дял от глобланата финансова криза насам. На много пазари се наблюдават рекорден брой свободни работни позиции.
Но от гледна точка на растежа на възнагражденията се оказва, че темповете са на половина по-ниски спрямо десетилетие. Стагранцията в растежа на заплатите удря най-силно нископлатените работни позиции.
“Тази тенденция за слаб растеж в заплатите, в условията на нарастване на заетостта, подчертава структурните промени в икономиките ни, които глобалната криза задълбочи”, казва Анхел Гурия, генерален секретар на ОИСР.
Организацията, чието седалище се намира в Париж, определя няколко фактора, които допринасят за слабия растеж на възнагражденията.
Първо, технологичните иновации, повишаващи продуктивността, които помагат за по-високи заплати, са запазена територия за малък брой „супер компании”. Останалите бизнеси и техните работници са останали някъде много далеч в миналото в това отношение.
Много фирми не желаят да инвестират в нови технологии и иновации поради нарастващите геополитически сътресения. Някои бизнеси се тревожат от надигащата се търговска война, докато други от влиянието на събития, като брекзит.
Така слабата продуктивност, води до по-ниска стойност, създавана от работниците, което не позволява на компаниите да повишат заплатите.
Втората голяма причина е, че докато глобалната икономика се възстановява, много работници не смеят да питата за повишение или да сменят работата си, тъй като все още споменът за масовата безработица в резултат на финансовата криза е топъл.
Според доклада на ОИСР, новите работни места, създадени след кризата, не е задължително да са същите от преди появата на финансовата стагнация преди десетилетие.
Много хора, останали без работа през 2008 г., откриват, че квалификацията им вече не отговаря на новите възможности. Според организацията, един на всеки четирима работници не разполага с основни познания за дигиталните технологии, което им пречи да си намерят добри позиции.
Жените са ударени доста тежко от слабия ръст на заплатите.
ОСИР посочва, че жените често са жертва на двойни стандарти и по-рядко от мъжете предпочитат да сменят работната си позиция. Освен това дамите по-често работят и на непълно работно време. Заплатите за напълен работен ден са тези с най-слаб растеж спрямо всички останали.