Дълги и трудни коалиционни преговори очакват Бълария, след като парламентарните избори, пети за последните две години, отново не излъчиха ясен победител, пише в анализ на резултатите от изборите у нас Reuters.

Блокът, воден от дясноцентристката партия ГЕРБ на бившия министър-председател Бойко Борисов, печели 26,5% от гласовете на изборите в неделя, докато прозападният реформаторски блок, воден от "Продължаваме промяната" (ПП), получава 24,9 %, според предварителните резултати, базирани на 96% от преброените бюлетини, допълва агенцията.

Националистическата партия "Възраждане", която симпатизира на руския президент Владимир Путин, заема трето място с 14,4%, което е с няколко процентни пункта повече в сравнение с предишните избори през октомври, отбелязва медията.

Етническата турска ДПС е на четвърто място с 13%, а Българската социалистическа партия (БСП), наследница на някога могъщата комунистическа партия, има 9%.

Екзитпол: Оспорвано първо място с минимална преднина за ПП-ДБ пред ГЕРБ-СДСЯсни са данните от екзитпола на социологическите агенции

Продължителната политическа безизходица в България, причинена главно от личната враждебност между лидерите на двата основни блока, принуди страната да отложи целевата си дата за приемане на еврото и все още не е одобрила проектобюджета за 2023 г.

Несигурността също така възпрепятства способността на България да използва средствата на ЕС за възстановяване след пандемията, а анализаторите и избирателите се опасяват, че обърканият резултат от вота може да доведе до нови избори по-късно тази година.

Българските избиратели са уморени от неспособността на своите политици да загърбят различията си и да си сътрудничат за съставяне на правителство, което да се справи с кризата с разходите за живот и да изкорени ширещата се корупция, отбелязва Reuters.

ПП и нейният съюзник Демократична България (ДБ) обвиняват ГЕРБ, че по време на десетилетното си управление, приключило през април 2021 г., са ръководили ширещата се корупция в най-бедната страна членка на ЕС, нещо, което Борисов отрича.

За някои избиратели Борисов, политически ветеран, би могъл да помогне за възстановяването на известна стабилност в България на фона на нарастващата инфлация и геополитическите опасения, породени от войната в Украйна. Но ПП-ДБ засега изключват коалиция с ГЕРБ.

Както Борисов, така и Кирил Петков, 42-годишният лидер на ПП, завършил Харвард, искат България, член на НАТО, макар и с тесни исторически и културни връзки с Русия, да запази проукраинската си позиция във войната.

Reuters: Отегчени, българите отиват до урните за пети пореден пътПроучванията на общественото мнение сочат, че на вота България вероятно отново няма да има работещо парламентарно мнозинство

През по-голямата част от последните две години България е управлявана от технократски служебни правителства, назначени от президента Румен Радев, анализира световната агенция.

Официалните резултати от изборите в неделя се очакват най-късно до 6 април. Радев обеща да действа бързо, за да покани лидера на партията, която е спечелила най-много гласове, да започне коалиционни преговори, завършва Reuters.