Русия официално е поискала от България да плаща за газа в рубли
От петък вечерта има официално искане от Газпром страната ни да плаща руския газ в рубли, макар че в договора подобно нещо не е посочено. Това заяви в ефира на Българската национална телевизия министърът на енергетиката Александър Николов.
"Дали ще има механизъм, по който да се плаща в евро и след това да се превалутира като изкуствено се вдига цената, предстои да видим. Това е едно от нещата, които са в степен на подозрение засега, тоест изкуствено да се вдигне допълнително цената за така наречените неприятелски държави", коментира Николов.
Енергийният министър припомни, че договорът с Газпром е до края на декември и доставките на руски газ дотогава не би трябвало да спират. Той уточни, че ако спре подаването от Русия, ще се водят разговори със съседните държави за доставки и на втечнен природен газ и допълни, че изграждането на интерконектора с Гърция се движи в срок.
"Физическото завършване трябва да е на 1 юли. А по-нататък са всички нива, които включват решенията на българския, гръцкия и европейския регулатор. Движим се много бързо, за да може фактическата търговска експлоатация да стане в максимално кратки срокове", заяви Николов.
Той коментира и казуса с Gemcorp, за която се появиха публикациите в медиите, че е свързана с руски капитали. Компанията има подписан инвестиционен меморандум с българското правителство за инвестиции в българската енергетика.
"Около Gemcorp има много неща, които целенасочено се пропускат, за да има такъв скандал. Първо, има подписан инвестиционен меморандум, което означава намерения, а не сделка. Второ, няма подписан документ изрично и само с Gemcorp. Има и втора компания, която се казва IP3", уточни Александър Николов.
Той беше категоричен, че няма предложение на Gemcorp за участие в завод за батерии,
"Те ще помогнат за създаването на енергиен профил на България. IP3 пък е компания, която се занимава с няколко типа иновативни технологии, критични за енергийната независимост. Няма нищо свързано нито с батерии, нито се искат средства от ЕС, нито се искат каквито и да е държавни активи. Единственото заявено са намеренията, че на фона на това къде се намира България, как изглежда политическата ѝ карта, как изглеждат човешкият капитал и активите, те са изразили намерение да участват в този енергиен преход", обясни енергийният министър.
Заявеното намерение от двете компании е изпълнение на анализ, направен за Топлофикация София, за да може компанията да спре да трупа огромни задължения, каза още Николов.
По думите му, нито името на руски олигарх присъства в Gemcorp, нито пък американският посланик Херо Мустафа е посредничила в преговорите.
"Не мисля, че американското посолство се е разграничило остро. Те казаха, че на подписването на меморандума не е присъствал техен представител. И това е факт, той беше подписан публично пред журналисти. Естествено, че на първоначалните разговори, в които обсъждахме профила на България, имаше техен представител", подчерта той.
Александър Николов подкрепя насърчената от премиера Кирил Петков проверка на ДАНС по случая.