Възрастните европейци работят все по-дълго
През 2018 г. нивата на заетост при хората на възраст между 55 и 64 години в Европейския съюз са по-високи от средното равнище за всички работещи.
При мъжете над 55-годишна възраст делът на работещите е 65%, а при жените - 52%. За сравнение средното ниво на заетост в ЕС е 60% за мъжете и 48% за жените, показват данните на Евростат.
Общият брой на работещите в Европейския съюз над 15-годишна възраст достига малко над 230 милиона души през 2018 г. От тях 45.3 милиона са на възраст над 55 години (близо 20%), като 25 милиона попадат в групата 55-59 години, 14.2 милиона - между 60 и 64 години и 6 милиона - над 65 години.
За сравнение, през 2003 г. делът на работещите над 55-годишна възраст е бил малко над 12%.
През последните 15 години делът на възрастните хора в работната сила се е увеличил драстично, като дори световната финансова криза от 2008 и 2009 г. не успява да обърне тенденцията. Този процес се наблюдава във всички държави членки на ЕС, с изключение на Гърция.
Докато общият брой на заетите европейци нараства с 3.5 на сто за периода от 2003 до 2018 г., този на хората между 55- и 64-годишна възраст се увеличава с 45.5%, а в групата над 65 години - с над 52%.
България е сред страните, в които заетостта сред хората на възраст между 55- и 64-годишна възраст, нараства с най-силни темпове. В периода между 2003 и 2018 г. у нас, както и в Словения, техният дял се е удвоил. А в Словакия ръстът е още по-силен - 2.2 пъти.
Швеция, Германия и Дания са държавите, в които делът на работещите над 55-годишна възраст е най-висок - над 70% от тях са заети. Средното ниво за ЕС е 59%, като България също попада малко над него с дял на работещите във възрастовата група 55-64 от малко над 60%.
Само в седем държави от общността заетостта сред възрастните хора е под 50% - Малта, Полша, Словения, Румъния, Хърватия, Гърция и Люксембург.
Дори и във възрастовата група от 65 до 74 години се наблюдава повишаване на заетостта, макар че нейният дял все още е доста по-нисък. През 2018 г. около една пета от европейците над 65-годишна възраст продължават да работят, като в Естония техният дял е над една четвърт (26%).
По-голямата част от европейците, които продължават да работят след навършването на 65-ата си годишнина, предпочитат заетост на непълен работен ден, показват още данните на Евростат.
Основната причина възрастните европейци да се задържат по-дълго на работа е финансова. С отлагането на пенсионирането те си гарантират по-високи приходи и по-висока пенсия, след като приключат с трудовия стаж. Много от тях пренасочват част от личните си доходи в частни пенсионни фондове.
Според икономистите на европейската статистическа служба работодателите могат да положат усилия за стимулиране на заетостта сред възрастните хора чрез подобряване на условията на труд и повишаване на гъвкавостта на тяхното работно време.
Все повече хора изибрат опцията на т. нар. "постепенно пенсиониране" - вместо да приключват внезапно своята кариера, те преминават от пълен работен ден към варианти с 50-60% заетост. А тези, които се пенсионират, продължават да работят в същата сфера като самонаети специалисти.
В повечето европейски държави пенсионната възраст постепенно се повишава, тъй като все по-голям процент от населението попада в категорията на пенсионерите, а приходите в държавните осигурителни фондове са недостатъчни за покриването на този разход. Близо една четвърт от населението на Европейския съюз (23%) получава държавна пенсия.
България е сред държавите, в които делът на пенсионерите е най-висок - близо 27%, по данни на Евростат, което ни поставя на четвърта позиция. Люксембург и Литва също са близо до това ниво, а в Словения пенсионерите са близо 30% от населението.
Общият размер на държавните пенсии, които се изплащат в Европейския съюз, възлиза на над 1.9 трилиона евро, или близо 11% от брутния вътрешен продукт на Общността.