Въздушни балони ще осигуряват интернет връзка в отдалечените региони на Кения, съобщава BBC.

Системата от въздухоплавателни средства, снабдена с техника за осигуряване на 4G покритие, е собственост на Loon - дъщерна компания на Google.

По този начин жителите на Кения ще имат достъп до интернет, ще могат да осъществяват гласови и видео обаждания, да изпращат текстови съобщения и да излъчват видео на живо.

Началото на проекта беше обявено преди две години, но наскоро получи официално разрешение от правителството на страната. Ускоряването му е продиктувано от желанието на управляващите в Кения да подобрят комуникационните връзки в условията на пандемията от COVID-19.

Въздушните балони с 4G връзка са тествани сред 35 000 потребители и първоначално ще покриват територия от около 50 000 квадратни километра.

В бъдеще се очаква броят на балоните, задвижвани от соларни панели, да нарасне до 35. Те ще се движат в стратосферата и ще осигуряват обхват за цяла Източна Африка.

Въздухоплавателните средства ще потеглят от Съединените щати и ще стигнат до Кения, използвайки въздушните течения.

По време на тестовете те са успели да поддържат скорост на сваляне на данни (download) от 19 мегабита в секунда, а на качване (upload) - 4.7 мегабита в секунда.

"Това е кулминацията на дългогодишната съвместна работа на Loon, Telkom Kenya и кенйиското правителство. В момента работим на пълни обороти, за да можем да гарантираме пълния набор от услуги по време на пандемията", казва изпълнителният директор на Loon Аластър Уистгарт.

Според директора на кенйския телеком Telkom Kenya Муго Кибати проектът е "вълнуваща стъпка по пътя на развитието на интернет услугите в страната".

По думите му 4G балоните ще осигурят интернет достъп за много кенийци, които живеят в труднодостъпни райони и до този момент са разчитали на ограничен интернет достъп или пък изобщо не са имали такъв.

Според критиците на програмата на Google, цитирани от BBC, тя би могла да послужи по-добре в други африкански страни, тъй като в Кения 39 милиона души от общо 48-милионното население вече имат интернет достъп.

Проектът обаче не е първият случай, в който се използват балоните на Loon. След земетресението в Перу миналата година те дадоха възможност на спасителните екипи, които търсеха оцелели, да използват интернет приложения в труднодостъпните региони.