Борислав Генов, УниКредит: 60% от клиентите ползват мобилната ни апликация
В УниКредит Булбанк разглеждаме зеленото банкиране от няколко посоки.
На първо място, всеки говори за „зеленото“ в бъдеще , но според нас трябва да действаме сега. Не считаме, че това е нещо, което тепърва ще се случва, а го правим в момента.
Това заяви Борислав Генов, директор Банкиране на дребно и член на Управителния съвет на УниКредит Булбанк, по време на панел Банки, част от 13-ото издание на Шумът на парите 2022, организиран от Profit.bg.
Зеленото банкиране
Имаме продукти, с които насърчаваме „зеленото“, тоест финансираме с ипотечни кредити сгради, които отговарят на определени критерии за енергийна ефективност. Дигитализацията е нещо, което помага да спестяваме емисии и да бъдем по-екологични, посочи Генов.
Всеки път, когато някой ползва нашето мобилно банкиране, реално не ползва автомобила си или градски транспорт и това също има своето отражение върху всичко, което правим, допълни той.
Ние сме основна банка в живота на България и всички по-големи проекти, които са заявени в страната, се реализират в партньорство с нас. Наскоро рефинансирахме голям соларен парк. За да можем обаче да проповядваме нещо, трябва и ние да участваме в него, посочи експертът.
В нашата организация не използваме пластика, стремим се да станем неутрални по отношение на нашия въглероден отпечатък. Политиката, която провеждаме и ще провеждаме в бъдеще, е насочена към все повече финансиране на зелени и социални проекти и по-малко на такива, която са в обратната посока, каза още Генов.
Като говорим за „зелено“ трябва да знаем, че в ESG има и социален елемент. Ние, като лидери на финансовия пазар и икономиката, трябва да започнем да говорим на много по-достъпен език, защото хората не разбират какво им казваме. Трябва с прости примери да им показваме как с малки стъпки да участват в целия процес. Ние сме движеща сила в България и ще продължим да бъдем, увери той.
Дигитализацията
Във връзка с мобилните и онлайн услуги в банковата сфера, Генов заяви, че не смята, че банковите офиси ще изчезнат, а просто трябва да има правилен баланс между двата модела.
При УниКредит Булбанк процесът по миграция на трансакции и фокусиране върху дигиталното тече от 2007 г. Първо е онлайн банкирането, после идва и мобилната апликация, която навършва 10 години. Според банкера това е еволюционен процес, който се случва с различна скорост във всички държави.
"В момента имаме близо 600 000 клиенти, които активно ползват мобилната ни апликация. Това означава, че около 60% от клиентите ни вече работят по този начин", каза още той.
Част от нещата, като парични преводи, могат да се направят дигитално, но за други е необходима консултация във филиал и точно тук е добавената стойност, която банките предоставят на клиента.
В УниКредит вече имаме дигитално подписани ипотеки. Държавната система обаче не е от най-подготвените, защото различните служби гледат по различен начин на това чудо дигитално подписана ипотека. В София започваме да пробиваме все повече, както и на други места, но очевидно нямаме еднакво разбиране, заяви пред публиката на Шумът на парите Борислав Генов.
"На шега можем да кажем, че трябва сме част от министерството на образованието, защото ние сме част от ежедневието на хората с тези мобилни апликации, услуги и дигитално подписване - когато са го направили веднъж в банката, за тях е много по-лесно да го направят и на други места", посочи още той.
Какво да очакваме от лихвите?
Очаква се ЕЦБ да промени паричната си политика и негативните лихви по депозитите да изчезнат. Такива предлагат няколко банки в България за по-големите вложители и при фирмите, и при физическите лица.
Относно новите кредити, ако ресурсът стане по-скъп, е нормално лихвите да се повишат. В България лихвите са ниски и рискът не е висок спрямо други държави в региона. Каква точно ще бъде динамиката зависи от това колко агресивна ще бъда промяната по отношението на лихвите от страна на ЕЦБ, смята експертът.
Шумът на парите 2022 се организира с подкрепата на Пощенска банка, Инвестбанк, Уникредит Булбанк, Обединена Българска банка, Амунди, TBI Bank, ЕОС Матрикс, eMAG, Алкомет, Arco Real Estate, Schneider Electric, Планекс Инвест, MyFin, LENO, DHL, БАКБ, Фронтекс Интернешънъл, Coca-Cola HBC Bulgaria, CloudCart, Philip Morris Bulgaria, TBI Buy, УНИКА и Кеш Кредит.