Шведската финтех компания Klarna подава документи за регистрация в Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ преди широко очакваното първично публично предлагане.

Специалистът по разплащания от типа „купи сега - плати по-късно“ заяви в сряда, че броят на акциите, които ще бъдат предложени, и ценовият диапазон все още не са определени.

Компанията е заета с подготовката си за преминаване към листване и в края на миналата година е започнала да преструктурира правната си уредба в подготовка за IPO.

Съоснователят и главен изпълнителен директор Себастиан Семиатковски по-рано заяви, че няма фиксиран краен срок или окончателно решение за това къде ще се листне, но макроикономическите условия, както и тези на фондовия пазар са от ключово значение.

The Wall Street Journal вече съобщава, че Klarna е провела разговори със съветници за възможно първично публично предлагане през следващото лято, позовавайки се на източници.

Компанията заяви в сряда, че се очаква първичното публично предлагане да се осъществи, след като Комисията по ценните книжа и фондовите борси е приключила процеса на разглеждане.

Не са оповестени никакви финансови подробности, но през последните години компанията значително намали оценката си, за да набере нови средства. С бума на онлайн пазаруването по време на пандемията нарасна и търсенето на услугите на Klarna, както и апетитът на инвеститорите за технологични инвестиции. Нейната оценка нарасна през множество кръгове на финансиране от 5,5 млрд. до 31 млрд. долара, преди да достигне връх от 45,6 млрд. долара през 2021 г.

Но тъй като инфлацията и лихвените проценти започнаха да се покачват, а капиталовите пазари се понижиха, инвеститорите намалиха амбициите си и през юли 2022 г. кръгът на финансиране беше завършен при оценка от 6,7 млрд. долара. Klarna се нуждаеше от свежи парични средства, тъй като бързо се разширяваше в САЩ, докато статутът ѝ на лицензирана банка в Швеция означаваше, че тя трябва да се съобразява и с по-строгите изисквания за капитала на шведските финансови институции.

Основана през 2005 г., Klarna се превърна от местен шведски доставчик на услуги от типа „купи сега и плати по-късно“ в световно призната финтех компания. Макар че buy-now-pay-later остава основната ѝ дейност, Klarna предлага и метод за незабавно плащане, работи като доставчик на карти, притежава банков лиценз от 2017 г. и разполага с различни функции за плащания чрез своето приложение.

Компанията е възприела използването на изкуствен интелект за намаляване на разходите и подобряване на услугите. UBS заяви миналия месец, че визията на Klarna за бъдещето на банкирането с персонални AI финансови асистенти я превръща в ключов фактор за разграничаване от традиционните компании.

Бързото разширяване на дейността в САЩ през последните години, които са най-големият пазар на Klarna, е от съществено значение за изграждането на глобален бизнес.

Сред основните инвеститори в компанията са Sequoia Capital, SoftBank, Permira, Commonwealth Bank of Australia, GIC, Silver Lake и BlackRock.