Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл потвърди днес, че вероятно предстоят още увеличения на лихвените проценти, докато не бъде постигнат по-голям напредък в намаляването на инфлацията.

Говорейки седмица след като членовете на Федералния комитет за отворен пазар (FOMC) решиха за първи път от повече от година да не повишават лихвите, лидерът на централната банка на САЩ посочи, че този ход вероятно е само кратка пауза, а не индикация, че Фед е приключил с повишаването, съобщава CNBC.

„Почти всички участници във FOMC очакват, че ще бъде уместно лихвените проценти да се повишат още до края на годината“, заяви Пауъл в бележки, подготвени за изслушването му пред Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите.

След двудневната среща на FOMC миналата седмица официалните лица посочиха, че очакват увеличения на лихвените проценти с общо 0,5 процентни пункта до края на 2023 г. Референтната лихва по кредитите на Фед в момента е фиксирана в диапазона между 5% -5,25%.

Отбелязвайки, че инфлацията се е охладила, но остава доста над целта на Фед от 2%, Пауъл каза, че централната банка на САЩ все още има още работа.

„Инфлацията се успокои донякъде от средата на миналата година, но ценовият продължава да е висок и процесът за връщане на инфлацията до 2% трябва да извърви дълъг път“, каза Пауъл.

Wells Fargo: Пазарите очакват розов сценарий. Това няма да свърши добреДаръл Кронк, президент на Wells Fargo Investment Institute, твърди, че икономическите данни показват че

Той добави, че въпреки признаците за охлаждане, пазарът на труда остава силен.

„Виждаме ефектите от затягането на нашата политика върху търсенето в най-чувствителните към лихвените проценти сектори на икономиката“, каза Пауъл. „Ще отнеме време обаче, за да се реализират пълните ефекти от затягането, особено върху инфлацията.“

Внимателно наблюдаваното проучване на потребителското доверие на Университета на Мичиган показа, че перспективите за инфлация за една година са спаднали до 3,3%, най-ниското ниво от март 2021 г., отбелязва CNBC.

Пауъл коментира оше, че понижаването на инфлацията ще изисква забавяне на икономиката до растеж под тренда. Той също така подчерта, че решенията за лихвените проценти ще се вземат въз основа на актуални икономически и среща по среща, а не на според предварително зададен курс.