Слаб старт за американските акции след ралито миналата седмица
Американските акции се понижиха във вторник, спирайки ралито, което миналата седмица доведе до изкачване на индексите до най-високите им нива за годината. Пазарите в САЩ бяха затворени в понеделник за празника 11 юни.
S&P 500 падна с 0,5%.
Dow Jones Industrial Average загуби повече от 200 пункта, спадайки с 0,7%.
Nasdaq Composite се понижи с 0,2%.
Основните индекси се повишаваха през последните седмици, тъй като ентусиазмът около изкуствения интелект накара инвеститорите да се насочат към акциите на големи технологични компании. Така технологичният Nasdaq Composite отбеляза осми пореден седмичен ръст, отбелязвайки най-дългата си печеливша серия от 2019 г. насам, а S&P 500 се покачи за пета поредна седмица – най-дългият му печеливш период от 2021 г.
На дълговите пазари референтната доходност на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ се понижи до 3,726% във вторник от 3,768% в петък.
Оптимистичната нагласа на инвеститорите по отношение на акциите е на най-високото си ниво от ноември 2021 г., според последното проучване на Американската асоциация на индивидуалните инвеститори. S&P 500 се е повишил с 14% тази година, търгувайки се на около 19 пъти повече от прогнозираните печалби за следващите 12 месеца, според FactSet.
По отношение на икономическите данни, започнатите строежи на жилища в САЩ за май са по-високи от очакваното, което се отрази на акциите на компаниите в сектора. PulteGroup добави 1,9%, а D.R. Хортън спечели 1,6%, отбелязва The Wall Street Journal.
Силните данни за жилищния пазар са най-новият сигнал, показващ, че икономиката на САЩ остава стабилна, въпреки че Федералният резерв се опитва да потуши инфлацията чрез агресивно повишаване на лихвените проценти. Фед запази лихвените проценти непроменени миналата седмица след 10 последователни увеличения, но сигнализира, че може да има ново повишение следващия месец, ако икономиката и инфлацията не се охладят повече.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл ще бъде изслушан пред Конгреса в сряда и четвъртък. Участниците на пазара ще следят за съобщения от членовете на централната банка, които биха могли да дадат насоки за бъдещата парична политика на Фед.
На енергийните пазари суровият петрол Brent се понижи с около 0,2% до $75,90 за барел. Енергийният сектор на S&P 500 се понижи с повече от 2%, най-зле представилият се сегмент от широкия индекс. Сред основните причини за това е притеснението на трейдърите от хода на Китайската народна банка да намали още две лихви по кредитите, което може да е сигнал за слабост в глобалното търсене.
Листнатите в САЩ акции на китайски компании се понижиха. JD.com и PDD паднаха с по около 7%. Alibaba се понижи с 4,5%, след като компанията обяви, че сменя своя главен изпълнителен директор.
Индексът Shanghai Composite се понижи с 0,5%, а Hang Seng в Хонконг падна с 1,5%.
Основните индекси на водещите фондови борси в Европа също закриха вчерашната търговска сесия със спад, като инвеститорите остават предпазливи по отношение на глобалните икономическите перспективи, най-вече след серията разочароващи резултати, дошли от Китай, коментира CNBC.
Общоевропейският Stoxx 600 се понижи с 0,6%, като повечето сектори светеха в червено. Най-губещи бяха акциите на автопроизводителите, спадащи с 1,4%, докато комуналните компании отбелязаха ръст от 0,7%.
През следващите дни инвеститорското внимание ще падне върху Великобритания. Днес излизат данните за инфлацията в страната през май, а в четвъртък
Bank of England ще обяви решението си за основните лихвени проценти. Очакванията са за ново повишаване с 25 базисни пункта в унисон с хода на Европейската централна банка от миналата седмица.